fbpx

Len málo slovenských spotrebiteľov vie o tom, že namiesto tlačených papierových bločkov môžu v predajniach od 1.7.2019 požiadať o zaslanie elektronickej kópie mailom.

V odpadkových košoch končia denne tisícky nepotrebných papierových bločkov. No zatiaľ čo pri kúpe auta či mobilu sa oplatí doklad o zaplatení uchovať, pri bežnom nákupe to zväčša nie je potrebné.

Predajcovia už vyše pol roka nemajú zo zákona povinnosť fyzicky vytlačiť pokladničný doklad, aj keď ho zákazník nevyžaduje. Od 1. júla 2019 bol prostredníctvom systému eKasa zavedený systém tzv. elektronických bločkov. Pokladničný doklad vyhotovený pokladnicou e-kasa klient (ORP a VRP) môže obchodník kupujúcemu zaslať emailom alebo sprístupniť v elektronickej podobe, ak s tým kupujúci súhlasí, a ak o to požiada ešte pred vytlačením pokladničného dokladu (elektronicky zaslať je možné len jeden originál pokladničného dokladu).

Najmä malé obchody už túto možnosť zákazníkom ponúkajú. Cez virtuálnu pokladňu vytvoria bloček, systém im automaticky ponúkne možnosť tlače alebo zaslania bločka mailom. Keď si zákazník po opýtaní vyberie možnosť emailom, môže sám svoju adresu zadať do systému a bloček je odoslaný. Emailová adresa spotrebiteľa sa nikde neukladá, obchodník ju nevidí, všetko je teda v poriadku aj z hľadiska GDPR a ochrany osobných údajov.

Toto nové opatrenie je z hľadiska ochrany životného prostredia o to dôležitejšie, že recyklácia papierových bločkov nie je možná. Sú vyrobené zo špeciálneho termo papiera. Ten obsahuje plnidlá, kvôli ktorým sa nerozloží a množstvo nebezpečných chemikálií znemožňuje aj jeho kompostovanie. Patrí teda do zmesového odpadu.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

už onedlho pre Vás začneme vydávať online Spotrebiteľský newsfilter, kde nájdete všetko dôležité, čo by ste ako moderní spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep podvodníkom a šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.

Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra. Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad