fbpx

Ako minúť menej pri nákupe sviatočných potravín a vyhnúť sa nadmernému odpadu? Vianoce prichádzajú s určitými očakávaniami, tie môžu byť u každého iné, ale niet pochýb, že náklady na sviatočné hostiny budú, aj vzhľadom na súčasné zvýšenie životných nákladov, tohto roku opäť vyššie. Existujú však spôsoby, ako na vianočnú večeru minúť menej a vyhnúť sa nadmernému plytvaniu potravinami. Pripravili sme niekoľko tipov, ktoré vám tieto Vianoce pomôžu pri nákupoch potravín ušetriť.

Naplánujte si, čo budete variť a napíšte si zoznam

Znie to ako samozrejmosť, ale predbežné plánovanie jedál a písanie zoznamu presne toho, čo potrebujete, je jedným z najlepších spôsobov ako ušetriť peniaze. Pomôže vám to dodržať plán nákupu potrebných vecí a znížiť množstvo odpadu.
Čím viac dopredu plánujete, tým lepšie si viete nakupovanie rozložiť do etáp, a rozložiť si tak celkové náklady na nákup potravín. Napríklad sviatočné koreniny, múku, olej, med, mak, sušené ovocie či orechy si môžete kúpiť už skôr v obchodoch, ktoré ponúkajú na tieto tovary zľavy ešte pred Vianocami.
Plánovanie vopred by tiež malo znamenať, že nemusíte na poslednú chvíľu odbiehať do najbližšieho či menšieho obchodu, ktorý môže byť často drahší.

Ak ste viacčlenná rodina, siahajte po XXL baleniach

Ak existuje nejaká potravina, o ktorej viete, že ju konzumujete pravidelne, snažte sa ju nakupovať vo veľkom balení. Väčšinou ide o výrobky s dlhšou minimálnou dobou spotreby, ako sú napríklad rôzne strukoviny, cestoviny či konzervy. Niektoré obchodné reťazce dokonca pravidelne prichádzajú s akciami, ktoré sú cielene zamerané na XXL nákupy.

Pripravte si vianočnú hostinu doma

Ak máte čas, pripravte si vianočné jedlá a cukrovinky doma, pretože nákup hotových jedál je často drahší. Vianočné koláče, drobné cukrovinky, varené víno či punč sú jedny z obľúbených sviatočných dobrôt, ktoré si môžete viac menej bez komplikácií urobiť doma. Viaceré z nich môžete pripraviť vopred, aby ste toho mali menej počas sviatočného dňa.

Nedajte sa zlákať pokušeniami

V rámci plánovania sa oplatí zistiť, koľko jedla budete potrebovať na osobu, aby ste minimalizovali náklady i plytvanie potravinami, a dokázali odolať ponuke supermarketov. Slogany „Kúpte za polovicu“ a „Kúp jeden, a druhý získaj zadarmo“ sú pred Vianocami všade, ale pamätajte, že to nie je správny spôsob, ak ich skutočne nepotrebujete, najmä ak majú krátku trvanlivosť.

Zmrazte, čo sa dá

Od zmrazovania zvyškov jedla až po zásobovanie sa čerstvými zmrazenými potravinami za zníženú cenu, mraznička môže výrazne uľahčiť hospodárnosť. Oplatí sa pozrieť aj na to, čo si môžete kúpiť mrazené namiesto čerstvého. Tieto potraviny vydržia dlhšie, a je menej pravdepodobné, že sa nimi bude aj plytvať. Môžete začať ovocím a zeleninou. A môže to byť aj zdravšie! Mrazená zelenina sa hneď po zbere blanšíruje v pare a rýchlo zmrazí, čo zaistí zachovanie chuti aj nutričné hodnoty.

Všímajte si zlacnené položky

Pár dní pred Vianocami môžu supermarkety znižovať ceny niektorých prebytočných jedál a nápojov s vianočnou tematikou. Všímajte si tieto zľavy, možno niektoré potraviny získate za výhodnejšie ceny. Dávajte si však pozor, pre istotu dvakrát skontrolujte dátum spotreby a uistite sa, že je to niečo, čo budete naozaj používať, variť a konzumovať!

Naplánujte, čo so zvyškami

Zvyšky nemusia byť nevyhnutne zlá vec. Jednou z predností veľkej štedrovečernej večere je, že po nej niekoľko dní nemusíte variť. Aby ste však predišli nadprodukcii odpadu, vopred si premyslite, na čo ho použijete. To vám môže ušetriť aj nákup potravín na ďalšie dni.

Požiadajte každého, aby priniesol jedlo

Ak plánujete stráviť vianočné sviatky v kruhu viacčlennej rodiny, nebojte sa ich požiadať, aby jedlo priniesli. Bremeno varenia a súvisiace náklady tak nebudú len na vašich pleciach.
Ak ste hostiteľ, vytvorte si zoznam všetkých jedál, ktoré je potrebné uvariť, a rozdeľte úlohy, alebo nechajte hostí, aby si vybrali, čo chcú priniesť.

Nenakupujte hladný

Hladný človek v obchode je ako uragán, berie so sebou všetko a neobzerá sa späť. Tak nakúpi aj veci, ktoré reálne nepotrebuje alebo neskonzumuje. Vianoce nie sú o tom, koľko toho máme na stoloch, ale s kým sme. Myslite na to nielen počas sviatkov, ale už počas ich príprav.

Ilustračné foto: www.freepic.com

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad