fbpx

Aby radosť z darčekov netrvala len krátko…

Aká je finančná kondícia vašej domácnosti? Zvládnete ešte ďalší úver? Vyskúšajte našu online kalkulačku Finančná bonita na https://www.sospotrebitelov.sk/kalkulacky/, vyplňte úprimne všetky svoje výdaje a dozviete sa, či si ďalšiu splátku úveru, a v akej výške, môžete skutočne dovoliť.

Slováci sa v rámci členských krajín EÚ zadlžujú najrýchlejšie a pred Vianocami sú marketingové kampane predajcov, v snahe vytiahnuť čo najviac peňazí z vreciek spotrebiteľov, najagresívnejšie. Žijeme na dlh, požičiavame si na svadby či dovolenky a nedávny prieskum Nadácie Partners a agentúry Focus ukázal, že osem percent Slovákov je ochotných sa kvôli sviatkom aj zadĺžiť. Pôžička na darčeky pritom patrí k tým úplne najzbytočnejším dôvodom, prečo tak urobiť.

Vyplnili ste výšku úveru, o ktorom uvažujete, zadali všetky pravidelné výdavky vašej domácnosti a vyšlo vám, že úver si stále môžete, a naozaj aj chcete vziať?

Tovar, na ktorý si chcete požičať by mal slúžiť dlhšie, ako je čas, po ktorý daný tovar budete splácať. Na dlh preto nekupujte hračky či módnu elektroniku. Majte na pamäti, že ak si jeden rok na darčeky vezmete pôžičku na viac ako 12 mesiacov, s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete mať z čoho financovať sviatky ani nasledujúci rok.

Spotrebiteľský úver dávno nemusí mať podobu bezhotovostných peňazí, ktoré vám prídu na účet. Napríklad pri kúpe tovaru na splátky priamo v obchode peniaze „fyzicky“ nikdy neuvidíte a úhradu kúpnej ceny si rozložíte na dlhšie časové obdobie. Pri kúpe tovaru na splátky si finančné prostriedky v skutočnosti požičiavate na tzv. viazaný spotrebiteľský úver.

Spotrebiteľský úver viazaný je určený výhradne na financovanie konkrétneho tovaru či služby a obvykle sa uzatvára priamo v mieste predaja. Predajca je len sprostredkovateľ, úverovú zmluvu uzatvárate s bankou či nebankovkou. Ak si kúpite tablet v e-shope na splátky a zmeníte názor, do 14 dní ho môžete vrátiť a úver automaticky zanikne. Veriteľa však na to musíte upozorniť. Ak ste však tablet kúpili v kamennej predajni, odstúpiť od zmluvy nemôžete, no úver môžete splatiť predčasne.

Od všetkých spotrebiteľských úverov, okrem úverov na bývanie, môžete do štrnástich dní od jeho uzatvorenia bez udania dôvodu odstúpiť. Oznámenie o odstúpení je potrebné zaslať v písomnej podobe na adresu úverovej spoločnosti a požičané peniaze musíte vrátiť. Úroky vám budú účtované len za obdobie, kedy ste mali peniaze skutočne na svojom účte.

Spotrebiteľskými úvermi sú aj kreditné karty, kontokorent či mikropôžička, teda úver do výplaty.

Ešte pred podpisom si starostlivo preštudujte všetky podmienky zmluvy, nestačí poznať len výšku úrokovej sadzby (odmena veriteľa za požičanie peňazí). Percentuálnu výšku skutočnej priemernej ceny za úver hľadajte pod skratkou RPMN. Z nej uvidíte, koľko ročne zaplatíte za požičané peniaze navyše.

Úverom je aj odložená platba, ktorú niektoré e-shopy ponúkajú ako alternatívu dobierky, tovar môžete kúpiť hneď, a zaplatiť neskôr, zvyčajne do 14 dní. Pri odloženej platbe si spoločnosť, ktorá ju poskytuje, preverí vašu bonitu. Pozor si dajte aj na dodatočné poplatky, ak by ste nezaplatili včas.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad