fbpx

Doma dnes máme elektrické zariadenia, o ktorých sa napríklad našim starým rodičom ani
len nesnívalo. Ako na chode domácnosti ušetriť a pritom si zachovať pohodlie, hoci by sme
tohtoročné Vianoce s celou rodinou strávili len doma?

Na čo sa sústrediť pri kúpe nového spotrebiča

Vieme, je to klišé, ale podstatná by nemala byť len cena. Všímajte si energetický štítok, na ktorom je uvedená energetická trieda. Spotrebič s triedou A je najúspornejší a oproti „najhoršiemu“ s triedou G nám vo všeobecnosti môže ušetriť až 30% energie, a teda aj 30%  peňazí na jeho chod. Pri chladničke sa to môže vyšplhať až na 50%. Hoci teda pri kúpe spotrebiča vyššej energetickej kategórie na začiatku zaplatíme trochu viac, v krátkom čase sa nám investícia vráti a kvalitnejší spotrebič nám bude šetriť peniaze aj potom. Od januára 2021 platí nový systém klasifikácie a na energetických štítkoch nájdete už len energetické triedy A až G (A+, A++ a A+++ sa už používať nebudú). V súčasnosti môžeme na trhu kúpiť len spotrebiče maximálne do kategórie D. 

Dnes už výrobcovia uvádzajú aj priemernú spotrebu spotrebičov za rok. Tento údaj vám napovie, koľko vás ročne bude stáť jeho používanie.

Ako ušetriť pri používaní chladničky a mrazničky

Najväčším konzumentom elektriny je v domácnosti chladnička. Energiu potrebuje 24 hodín, denne, počas celého roka. Jej podiel na celkovej spotrebe môže predstavovať až 20 %. Zbytočne veľká poloprázdna chladnička spotrebuje viac energie ako plná, pretože pri jej otváraní dochádza k väčšej výmene vzduchu. Pred jej kúpou je preto vhodné sa zamyslieť, koľkým ľudom bude slúžiť. Jednej osobe stačí objem 50 až 70 litrov a 25 litrov mraziaceho priestoru. Ušetriť sa dá aj správnym nastavením teploty.

Veľa ľudí sa spotrebičov zbavuje až v momente, keď doslúžia, hoci pri chladničkách starších ako desať rokov sa oplatí porovnať ich spotrebu s novším typom a zvážiť kúpu novej chladničky skôr. 

Vyberte si veľkosť chladničky, ktorá zodpovedá vašim potrebám. Poloprázdna chladnička spotrebuje viac energie ako plná, pretože pri otváraní dochádza k väčšej výmene vzduchu. Primeraný chladiaci priestor na jednu osobu je približne 60 l.

Správnym miestom pre chladničku je chladné miesto, bez priameho slnečného svitu, ďalej od sporáka, aj radiátora. Ak tieto rady dodržíte, chladnička bude fungovať lepšie a bude mať menšiu spotrebu.

Udržujte správnu teplotu, pre normálny chod chladničky je to +5°C, pre mrazničku -18°C. Vnútornú teplotu kontrolujte teplomerom, zníženie vnútornej teploty o 2°C znamená zvýšenie spotreby elektriny asi o 15 %.

Chladničku aj mrazničku otvárajte čo najmenej, a len na krátky čas. Čím častejšie v nich dochádza k výmene vzduchu, tým viac sa zvyšuje ich spotreba elektriny.

Poriadok v potravinách. Prehľadné usporiadanie vám umožní nemať chladničku otvorenú dlho, kým niečo nájdete. Dostatok miesta medzi potravinami zabezpečuje potrebnú cirkuláciu vzduchu.

Námraza vo vnútri chladiaceho či mraziaceho priestoru, väčšia než päť milimetrov, zvýši spotrebu mrazničky až o 30%. Preto chladničku a mrazničku, ktoré takú funkciu nemajú, rozmrazujte minimálne raz za 6 mesiacov. 

Aby sa námraza netvorila, tekuté potraviny v chladničke skladujte v uzavretých obaloch alebo nádobách. Teplé jedlo nechajte najprv úplne vychladnúť, až potom ho do chladničky vložte.  

Udržujte chladič na zadnej steny čistý. Prach na chladiacej mriežke môže spotrebu podstatne zvýšiť.

Za zadnou stenou chladničky nechajte aspoň 10 cm miesta od steny, aby mohla efektívne odvádzať teplo, ktoré vzniká pri výrobe chladu.

Dôležitou súčasťou chladničky je aj tesnenie dverí. Pravidelne (aspoň raz ročne) ho umývajte vlažnou vodou. Ak je tesnenie pretrhnuté alebo stvrdlo, treba ho vymeniť.

Na zvyšovanie povedomia o dôležitosti energetickej účinnosti a s ňou súvisiacich opatrení proti energetickej chudobe sa zameriava medzinárodný projekt STEP, financovaný programom EÚ Horizon 2020, ktorý Spoločnosť ochrany spotrebiteľov realizuje v spolupráci s partnermi naprieč EÚ.

Prihláste sa na odber nášho Spotrebiteľského newsfiltra na tomto odkaze.

 

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad