fbpx

Teplovzdušný ventilátor, elektrický radiátor alebo iný prenosný elektrický ohrievač vzduchu sú veľkými žrútmi elektriny a môžu byť aj nebezpečné. Aké najčastejšie chyby robíme pri ich používaní?

Prenosné elektrické ohrievače síce vykúria miestnosť rýchlo a intenzívne, ale spotrebujú aj veľa elektrickej energie. Preto by sa mali používať šetrne a premyslene. Dôležité je tiež dbať na bezpečnosť a nezvyšovať riziko požiaru.

Neumiestňujte ich príliš blízko nábytku alebo iných, najmä horľavých predmetov. Je absolútne nevyhnutné, aby boli ohrievače umiestnené v dostatočnej vzdialenosti od záclon, nábytku alebo papierov, a nikdy sa nepoužívali na sušenie oblečenia. Vždy si sadnite aspoň meter od ohrievača, najmä pri práci z domu, pretože vaše oblečenie alebo stolička sa môžu vznietiť tiež. Ohrievač vždy umiestnite tak, aby sa neprevrátil, a nedovoľte, aby sa k nemu približovali domáce zvieratá.

Tieto spotrebiče nikdy nenechávajte bez dozoru. V domácnostiach s malými deťmi alebo domácimi zvieratami existuje zvýšené riziko prevrátenia. Ak sa chystáte opustiť miestnosť na dlhší čas, ohrievač vždy vypnite.

Vyberte si produkt, ktorý vyhovuje vašim potrebám. Ventilátorové ohrievače ohrejú miestnosť rýchlejšie, ale sú hlučné a nevyhrejú miestnosť rovnomerne. Sú vhodné na krátkodobé použitie. Pri radiátoroch síce trvá dlhšie, kým dosiahnete požadovaný efekt, ale ich prevádzka je tichá a teplo je príjemné v celej miestnosti. Sú vhodné na dlhodobejšie vykurovanie.

Vyššia cena nezaručí lepší výkon. Aj niektoré lacnejšie ohrievače sa bez problémov postarajú o vaše pohodlie, a zároveň udržia prevádzkové náklady na minime, kým niektoré z najdrahších ohrievačov v spotrebiteľských testoch zlyhali, často kvôli zlým termostatom.

Nenechávajte ohrievač zapnutý na maximum dlhšie, ako je potrebné. Keď sa miestnosť zohreje podľa vašich predstáv, vypnite ho. Ak má jednotka termostat, použite ho. Znížite tým produkciu tepla a spotrebu energie na úroveň, ktorá stačí na udržanie príjemnej teploty okolia bez zbytočného zvyšovania nákladov.

Nekupujte neopravený spotrebič z druhej ruky. Pri kúpe nového spotrebiča skontrolujte, či nie je poškodený (uvoľnený kábel, poškodený alebo chýbajúci bezpečnostný kryt, narušená stabilita) alebo či nebol hromadne stiahnutý z trhu.

Nepoužívajte vnútorný elektrický ohrievač vo vonkajšom prostredí. Je to veľké plytvanie energiou. Vo vonkajšom prostredí používajte len spotrebiče, ktoré sú na to určené. Podľa britskej spotrebiteľskej organizácie Which? je pre vonkajšie prostredie najlepším riešením infračervený ohrievač, pretože jeho sálavé teplo neohrieva vzduch, ale predmety v jeho blízkosti, a infračervené žiarenie využíva na zníženie tepelných strát.

Spracované na základe podkladov britskej spotrebiteľskej organizácie Which?

FOTO: www.freepik.com

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad