fbpx

Aj pri prenájme auta je potrebné dôkladne sa zoznámiť so všetkými podmienkami zmluvy. Tipy na výber požičovne áut doma či v zahraničí pred prázdninovou sezónou pripravila dánska spotrebiteľská organizácia Forbrugerrådet Tænk.

Vozidlo si môžete prenajať buď priamo v pobočke požičovne, na jej internetových stránkach alebo cez internetový rezervačný portál. Pozrite si ponuky rôznych firiem, aby ste mali predstavu o cenách a podmienkach na trhu. Požičovne s pobočkou v mieste bydliska alebo aspoň v EÚ majú výhodu jednoduchšej reklamácie. Pri prenajatí vozidla v cieľovej destinácii zasa ľahšie odhadnete prostredie a vhodnejší model. V prípade rezervačných portálov ako Rentalcars, Cartrawler alebo Holidayautos nemusí byť jasné, či prípadné sťažnosti smerovať na portál alebo konkrétnu požičovňu.

Pri prenajatí auta musíte mať uzavreté poistenie zodpovednosti, ktoré sa vzťahuje na poškodenie vozidla, škodu na zdraví alebo cudzích veciach. Ak nie je poistná čiastka dostatočne vysoká, môžete ako vodič auta v prípade nehody v niektorých krajinách čeliť vysokým nárokom na odškodnenie. Venujte pozornosť rozsahu a podmienkam poistenia uvedeným v zmluve s požičovňou. Mali by sa vzťahovať aj na zranenia spôsobené účastníkom dopravnej nehody. Informujte sa, aká vysoká je spoluúčasť, ktorú by ste v prípade škody na zdraví alebo majetku platili. Túto čiastku možno niekedy znížiť zaplatením vyššieho poistného.

Pred dojednaním poistenia zodpovednosti pri požičaní auta sa uistite, že ho už nemáte uzavreté inde. Môže byť súčasťou vášho cestovného poistenia alebo služieb spojených s vašou kreditnou kartou či mobilným telefónom. Požičovňa áut vám ponúkne pripoistenie, napríklad havarijné, proti krádeži alebo s asistenčnou službou. Zvážte, ktoré z nich môžete potrebovať a o koľko sa tým zvýšia náklady za požičanie vozidla.

V cene za prenajatie môže byť zahrnutý určitý obmedzený počet najazdených kilometrov. To znamená, že ak tento počet prekročíte, budete musieť za požičanie auta doplácať sumu určenú v zmluve. Požičovňa môže tiež účtovať cenu za každý navyše najazdený kilometer. Niektoré zmluvy však vôbec nezahŕňajú platbu za kilometre a v základnej cene je akákoľvek vzdialenosť, ktorú prejdete. Myslite na diaľničné poplatky ako aj poplatky za prejazd po veľkých mostoch. Ak autom prekročíte hranice, môže to znamenať náklady navyše. Uistite sa, že vozidlo smie cestovať medzi oblasťami alebo štátmi. V niektorých destináciách potrebujete aj povolenie na vjazd do miest.

Cenu môže ovplyvniť aj vek vodiča. Požičovňa si môže stanoviť dolný a horný vekový limit pre osoby, ktoré budú jej vozidlo riadiť. Na požičovné môže mať vplyv aj počet vodičov. Priplatíte si aj za detskú autosedačku.

Pozorne čítajte podmienky zmluvy a venujte pozornosť prípadným výnimkám z poistného krytia a zodpovednosti samotnej požičovne. Ak auto objednávate cez internet, všetko si vytlačte. Podmienky v objednávke, zmluve aj formulári, ktorý podpisujete pri prevzatí vozidla, musia byť rovnaké. Nikdy nepodpisujte zmluvu v jazyku, ktorému nerozumiete. Ak vám nie je niečo jasné, pýtajte sa.

Nezabudnite si do zahraničia vziať kreditnú kartu, ale uistite sa vopred, že ju požičovňa ako platobný prostriedok prijme. Veľa požičovní vyžaduje platbu kreditkou, ale niektoré karty u nich nie sú akceptované.
Vozidlo si pri preberaní dôkladne prezrite. Poškodenia si vyfoťte a nechajte si prenajímateľom podpísať, že o nich vie. Rovnako si počínajte s počtom kilometrov na tachometri vozidla. V aute musí byť povinná bezpečnostná výbava.

Musíte dostať vozidlo, ktoré ste si objednali, inak môžete od zmluvy odstúpiť alebo vyžadovať zníženie ceny, ak dostanete menší alebo menej výkonný automobil. Ak vám dajú väčší, pretože objednaný nie je dostupný, nemusíte rozdiel ceny doplácať.

Pri vrátení auta ho musí prenajímateľ skontrolovať. Uistite sa, že si všetko o stave vozidla a množstve paliva v nádrži poznamená. Vyžadujte od neho potvrdenie, že ste vozidlo vrátili v poriadku aj s kópiou preberacieho protokolu. Ak vraciate vozidlo bez kontaktne, napríklad zaparkovaním a vhodením kľúča do schránky, vyfoťte ho zo všetkých uhlov a všetko zaznamenajte. Všetky vratné zálohy musíte dostať ihneď po vrátení automobilu.

Sťažnosti na vozidlo je nutné najprv riešiť v požičovni. Ak vyplňujete formulár na webových stránkach, uložte si kópiu. Ak ste si auto prenajali cez rezervačný portál, sťažujte sa na ňom aj v požičovni, najmä v prípade, ak si nie ste istí, kto z nich nesie príslušnú zodpovednosť.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad