fbpx

Čínsky internetový obchod Temu za pár mesiacov predbehol gigantov ako Wish, Aliexpress a reťazce ako Shein. Jeho rastúcu popularitu potvrdzujú aj počty stiahnutí aplikácie, ktorá už mesiace patrí medzi najsťahovanejšie v iOS a Android obchodoch. Vzorec úspechu je jednoduchý: produkty predávané za smiešne ceny, s „doručením zadarmo všade“, v kombinácii s pochybnou kvalitou tovaru.

Silná prítomnosť na sociálnych sieťach

Čo však prispelo k úspechu Temu je jeho silná prítomnosť na sociálnych sieťach. Každý, kto sa pohybuje na niektorej zo sociálnych sietí, sa zrejme už opakovane stretol s najrôznejšími reklamnými kampaňami: s rôznymi druhmi vychytávok, pomôcok do auta či kuchyne, oblečenia alebo kozmetiky. Ako sa však ukázalo už pri iných online platformách, tajomstvom nízkych cien je často nízka kvalita, ktorá môže ohroziť aj našu bezpečnosť. Potvrdilo sa, že v prípade mnohých takýchto výrobkov sa používajú látky a materiály, ktoré môžu byť nebezpečné, a ktoré často nie sú v súlade s nariadeniami Európskej únie.

Je Temu spoľahlivý?

Talianská spotrebiteľská orgánizácia AltroConsumo si „posvietila“ na tento rýchlo rastúci internetový obchod, aby spotrebiteľom ukázala, aké bezpečné sú produkty predávané na platforme Temu. Kúpili 28 produktov, ktoré potenciálne predstavujú najviac problémov, vrátane detských hračiek, prilieb (napríklad tých, ktoré sa používajú na elektrických kolobežkách) a kozmetických výrobkov. Prvý všeobecný dojem – prijaté produkty majú – vo všeobecnosti – dosť nízku kvalitu.

Hry, písacie potreby a pomôcky: nízka kvalita, ohrozená bezpečnosť

V prípade 15 produktov našli viac porušení platných predpisov, ktoré zakazujú alebo obmedzujú predaj tovaru na európskom trhu. V niekoľkých prípadoch chýbalo označenie CE alebo bolo sfalšované, čo by mohlo stačiť na stiahnutie výrobkov z trhu.

V iných prípadoch absentovali pokyny/návody v príslušnom jazyku, aj informácie o bezpečnosti výrobku. V oboch prípadoch ide o aspekty, ktoré môžu spotrebiteľa ohroziť. Okrem zjavných chýb pri výrobkoch, ktorých predaj predpokladá povinnosť homologizácie, ako je celotvárová prilba na motorku a prilba na „elektromobil“, bolo laboratórnymi testami zistené, že napríklad podbradný remienok nespĺňa kritériá bezpečnosti a plasty a vypchávky boli absolútne nedostatočné na to, aby zaručili očakávanú účinnosť v prípade nehody, ako to vyžadujú normy.

V prípade 13 kozmetických prípravkov vrátane krémov, mejkapu a prípravkov na čistenie zubov, bol vo všetkých prípadoch zistený minimálne jeden nesúlad. Väčšina produktov (9 z 13) neobsahuje zoznam ingrediencií alebo ich obsahuje len čiastočne. Okrem nedodržania zákonnej povinnosti ide o vážny problém, pretože kozmetika môže obsahovať látky, ktoré sú v Európe zakázané alebo môžu byť nebezpečné pre určité skupiny spotrebiteľov.

Našli sa aj nedostatky súvisiace s chýbajúcimi číslami šarží, kontaktmi na výrobcu, prítomnosťou návodu len v angličtine alebo inak ťažko čitateľného návodu (príliš malé písmená). Veľa nejasností bolo odhalených aj v súvislosti s používaním označenia CE a napokon žiadny z 13 zakúpených kozmetických prípravkov nespĺňal špecifické právne predpisy, ktoré upravujú enviromentálne označovanie pre likvidáciu obalov.

Bezproblémové postupy nákupu a doručenia

Analýza nebrala do úvahy len kvalitu produktov, ale aj nákupné postupy na webovej stránke Temu. Postup pri nákupe je pomerne rýchly a intuitívny, stanovuje minimálnu objednávku 10 eur, ktorá je však okamžite objasnená. K dispozícii sú rôzne spôsoby platby: kreditná karta, PayPal, Google Pay alebo Klarna, s možnosťou rozdelenia platby do 3 splátok. Uvedené dodacie lehoty boli dodržané a doručeniu predchádzalo upozornenie na sledovanie e-mailom.

Problémy sa vyskytli pri doručení balíkov. Niektoré prišli poškodené, iné neboli zapečatené. Pripomíname, že Spotrebiteľský kódex stanovuje, že za problémy s doručením je vždy zodpovedný predajca.

Ako vrátiť tovar na Temu

Spotrebiteľ má 14 dní na vrátenie tovaru. Aby sa vyhol naťahovaniu vrátenia peňazí, odporúčame vrátiť tovar na adresu uvedenú na návratovom štítku, nie odosielateľovi balíka – obe adresy môžu byť odlišné. O vrátenie peňazí je možné požiadať výberom rovnakého spôsobu platby, ktorý spotrebiteľ použil pri nákupe.

Spotrebiteľ nie je povinný uvádzať dôvod vrátenia tovaru

Napriek jednoduchému postupu, internetový obchod Temu vyzve spotrebiteľa, aby uviedol dôvod vrátenia tovaru. Pripomíname, že v tomto prípade legislatíva EÚ nevyžaduje, aby spotrebiteľ svoju žiadosť odôvodnil. Okrem toho platforma nerobí žiadny rozdiel medzi odstúpením od zmluvy (teda tým, čo sa očakáva, ak si to jednoducho rozmyslíte) a postupom pri vrátení tovaru. V druhom prípade v skutočnosti hovoríme o prípadoch, keď je výrobok chybný alebo poškodený, a kedy sa predajca musí riadiť pravidlami o zákonnej záruke, ktorá trvá dva roky od dodania.

Lehoty na vrátenie peňazí sú príliš dlhé

Pravidlá stanovujú, že vrátenie peňazí musí prebehnúť do 14 dní od oznámenia o odstúpení od zmluvy. V pravidlách sa stanovuje, že obchodník môže pozdržať vrátenie peňazí, kým sa mu produkty nevrátia alebo kým sa nepreukáže ich vrátenie. V prípade nákupu talianskej spotrebiteľskej organizácie neboli tieto lehoty dodržané – k vráteniu peňazí došlo o 29 dní po oznámení o odstúpení od zmluvy a po 25 dňoch od momentu, kedy bol balík znovu zverený kuriérovi na vrátenie.

Kradne aplikácia Temu údaje?

Temu sa do centra pozornosti dostala aj kvôli spôsobu, akým spracováva údaje svojich používateľov. Podľa niektorých je v skutočnosti aplikácia Temu spywarom, ktorý je schopný nielen kradnúť údaje svojich používateľov, ale aj získať prístup k telefónu, mikrofónu a polohe používateľa. Tento aspekt nebol testovaný, ale spotrebiteľská organizácia odhalila určité bezpečnostné problémy.

A nakoniec, po dokončení registrácie, je komunikácia zo strany Temu pomerne častá – najmenej dva maily s reklamnými ponukami denne. Pripomíname, že z odberu noviniek sa môžete kedykoľvek odhlásiť vo svojom profile na Temu.

Problémy s Temu? Kontaktujte nás

Ak ste sa pri nakupovaní na platforme Temu stretli s rovnakými či inými problémami, kontaktujte Spoločnosť ochrany spotrebiteľov. Naši poradcovia sú pripravení poskytnúť vám svoju pomoc a podporu.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad