fbpx

Európska komisia oznámila, že Chorvátsko spĺňa podmienky a je pripravené prijať euro v prvý deň budúceho roka. Dá sa tam ale platiť eurami už dnes? A na čo si dať pozor, aby sme si výmenu peňazí zbytočne nepredražili?

Očakáva sa, že konečné rozhodnutie padne začiatkom júla, kedy bude stanovený konečný výmenný kurz kuny. Chorvátsko však bolo do európskeho mechanizmu výmenných kurzov zaradené už pred rokom, a kurz bol predbežne stanovený na 1 euro = 7,5345 kuna.

Dvojité označovanie a zaokrúhľovanie cien
Oficiálne dvojité označovanie v obchodoch, reštauráciách, hoteloch a podnikoch bude povinné až od septembra, no mnohí chorvátski obchodníci ho zaviedli už dnes. Podľa skúseností z iných krajín sa očakáva zdražovanie aj v oblasti stravovacích služieb a cestovného ruchu, pretože prechod na euro povedie k zaokrúhľovaniu cien, samozrejme, smerom nahor.

Na niektorých miestach sa už dá platiť aj eurami
Za niektoré, najmä turistické a stravovacie služby, je možné v Chorvátsku platiť eurami už dnes. Napriek tomu vám odporúčame si na dovolenku do Chorvátska vziať pár kún v hotovosti, mať pri sebe platobné karty, ktoré sú všeobecne akceptovaným platobným prostriedkom, prípadne si vybrať peniaze aj z bankomatu.

Pri platbe v eurách si dávajte pozor na kurz, ktorý používa poskytovateľ. Najmä pri väčších sumách má zmysel používať kalkulačku. Túto šikovnú pomôcku už našťastie máme všetci vo svojich smartfónoch.

S.O.S. odporúča…
Na dovolenku si zabezpečte rôzne spôsoby platby: hotovosť, debetná karta, kreditná karta. Peniaze v bankomatoch vždy vyberajte debetnými kartami.        Napriek možnosti platiť na niektorých miestach eurami, si pár kún prineste so sebou alebo si ich zabezpečte priamo na mieste dovolenky.                       Pozor na kurz, najmä ak platíte v eurách alebo pri nákupe kún v zmenárni.

Surcharge fee je paušálny poplatok za použitie bankomatu, ktorý môžu účtovať prevádzkovatelia niektorých bankomatov v zahraničí tomu, kto nie je ich klientom a chce bankomat použiť. Najčastejšie sa poplatok účtuje, keď bankomat rozozná kartu vydanú v inej krajine.
Pri výbere z bankomatu sa pred potvrdením výberu môže zobraziť oznam, že transakcia bude spoplatnená. Nejde však o poplatok banky, ktorá kartu vydala, ale dodatočný poplatok, ktorý z karty strhne prevádzkovateľ bankomatu pri výbere. Výška poplatku môže byť aj viac ako 5 eur, čo je ozaj drahé, najmä ak výberov urobíte viac. Ak sa teda na bankomate zobrazí informácia o poplatku za výber, nájdite si iný alebo radšej plaťte bezhotovostne.

Pozor na DCC (Dynamic Currency Conversion). Ak vám v krajine mimo eurozóny bankomat alebo platobný terminál ponúka možnosť platby v eurách alebo v miestnej mene, vždy si vyberte menu krajiny, v ktorej sa nachádzate. Tak budete mať istotu, že sa suma prepočíta kurzom vašej banky. V opačnom prípade sa transakcia prevádza podľa výmenného kurzu, ktorý určuje poskytovateľ zariadenia a rozdiel zaúčtovaných súm môže byť až 12 % vo váš neprospech.

V mobilnej platobnej aplikácii banky si zablokujte platby kartou, pri ktorých sa využíva DCC. Ak by ste si pri pobyte v zahraničí omylom vybrali eurá, transakcia bude zamietnutá a vyhnete sa nepriaznivému kurzu. To platí aj v situácii, keď obsluha zvolí výber za vás. Následne môžete transakciu zopakovať a vybrať si platbu v miestnej mene, prípadne o to požiadať predavačku či čašníka.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad