fbpx

Rozhodnutie Európskej komisie, že Apple porušil protimonopolné pravidlá EÚ, pretože obmedzil spotrebiteľom výber hudobných streamovacích služieb, je silným signálom v prospech spotrebiteľov.

Komisia rozhodla, že spoločnosť Apple zneužila svoje dominantné postavenie v distribúcii aplikácií na streamovanie hudby prostredníctvom svojho obchodu App Store, čo je v rozpore s protimonopolnými pravidlami EÚ, pretože spotrebiteľom bráni robiť informované rozhodnutia v prospech alternatívnych, lacnejších možností.

Toto rozhodnutie Komisie potvrdzuje, že európski spotrebitelia majú právo vedieť informácie o lacnejších možnostiach hudobných streamovacích služieb bez toho, aby ich Apple blokoval či cenzuroval. Toto rozhodnutie – v kombinácii s účinným presadzovaním zákona o digitálnych trhoch – by malo spotrebiteľom pomôcť využívať konkurencieschopnejšie a lepšie digitálne služby.

Po rozsiahlom vyšetrovaní, na ktorom sa formálne podieľala aj Európska spotrebiteľská organizácia BEUC, Komisia rozhodla, že Apple porušil pravidlá hospodárskej súťaže tým, že zmluvne obmedzil vývojárov aplikácií, čím im zabránil informovať spotrebiteľov o alternatívnych možnostiach odberu hudby za nižšie ceny mimo aplikácie, a tým spotrebiteľom znemožnil vyberať si ich.

Apple síce umožňuje používateľom využívať predplatné hudby kúpené inde, no jeho pravidlá bránia vývojárom informovať používateľov aj o alternatívnych možnostiach, ktoré sú zvyčajne lacnejšie.

Takéto praktiky App Store sú podľa zákona o digitálnych trhoch (DMA) nezákonné. Apple a ďalší veľkí poskytovatelia online služieb, ktorých Európska komisia označila ako internetových „vrátnikov“ sú zo zákona povinní nové pravidlá DMA zaviesť od 7. marca 2024.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad