fbpx

Dostali ste na Facebooku alebo Instagrame upozornenie, že Meta čoskoro začne používať nový balík nástrojov s umelou inteligenciou aj na Slovensku? Pozor – používanie umelej inteligencie má následky, o ktorých by mal byť užívateľ vopred jasne informovaný. Odmietnuť zdieľanie svojich fotiek, postov či videí môžete už len do 26.6.2024.

Umelá inteligencia sa učí spracovávať veľké množstvo obrázkov, zvukov či textov. Meta, materská spoločnosť Instagramu a Facebooku, najnovšie žiada svojich používateľov aj o povolenie zdieľať ich informácie a obsah na vývoj a zlepšovanie výkonnosti jej umelej inteligencie (AI). Ak zdieľanie svojich údajov včas neodmietnete, príspevky, ktoré píšete na Facebook alebo obrázky, ktoré zdieľate na Instagrame môže Meta použiť na zdokonaľovanie svojich nástrojov AI.

Preto keď dostanete upozornenie na rozšírenie služieb s použitím umelej inteligencie, zamyslite sa nad tým, či ste pripravení svoje informácie zdieľať. Ak nie, prečítajte si naše postupy, ako Mete oznámiť, že s ňou svoje informácie zdieľať nechcete, opísané nižšie.

O čo vlastne ide?

Aby umelá inteligencia fungovala, potrebuje sa najprv vytrénovať a na to potrebuje obrovské množstvo dát. A tie sa nachádzajú na sociálnych sieťach. Spoločnosť Meta chce použiť údaje z Facebooku a Instagramu na tréning svojej umelej inteligencie. Ide o všetky príspevky, ktoré sme na týchto sociálnych sieťach zdieľali od roku 2007. Meta chce použiť osobné informácie, fotky detí a blízkych, aj všetky vlastné výtvory a príspevky. Ako spotrebitelia v EÚ máme právo takéto použitie našich osobných údajov odmietnuť.

Meta si však na používanie týchto dát nežiada od nás povolenie, ale využíva „oprávnený záujem“, keď tvrdí, že tieto informácie potrebuje, aby mohla ďalej podnikať. Pri tomto postupe má totiž sociálna sieť len povinnosť informovať používateľov, že bude ich údaje používať, a tí môžu poslať námietku. Meta si svoju povinnosť splnila, no väčšina používateľov informáciu o tréningu AI ani nepostrehla a teda nevedia o tom, že majú takéto odmietnutie používania svojich dát odmietnuť. Celý postup odmietnutia je tiež, pravdepodobne v snahe demotivovať od odmietnutia čo najviac používateľov, veľmi komplikovaný.

Kto chce namietať použitie svojich údajov na tréning AI, musí vyplniť formulár na Facebooku alebo Instagrame, alebo sa k nemu preklikať z centra ochrany súkromia (kliknutím na odkaz „právo namietať“). Je potrebné to stihnúť do 26. júna 2024.

Ak už je umelá inteligencia vytrénovaná, nie je možné z nej odstrániť údaje konkrétneho používateľa. Ak teda do 26. júna námietku nepošlete, vaše informácie a fotografie môžu byť použité, a neskôr s tým už nič neurobíte. V momente, keď človek na sociálnych sieťach niečo zverejní, stratí kontrolu nad tým, čo sa s týmito dátami stane.

Meta tvrdí, že Európania budú mať lepšie služby, ak sa do AI naleje viac dát o európskej kultúre, spoločnosti a histórii. No pravda je, že primárny je biznis. Metu totiž relevantné národné i európske orgány už dnes vyšetrujú za obchádzanie platných zákonov na ochranu spotrebiteľov a ich osobných údajov. Nie je dôvod tejto firme dobrovoľne venovať ešte viac zo svojho súkromia.

Ďalším dobrým dôvodom, prečo venovať pár minút vyplneniu formulára s námietkou, je aj spôsob, ako ho sociálna sieť „nadizajnovala“ a ako veľmi sa snažila, aby sme sa na to vykašľali.

Pozor – Meta môže vaše informácie používať aj napriek vášmu zákazu, keď iný používateľ, ktorý to neodmietol, zdieľa vaše fotky na Facebooku. Nový balík nástrojov s umelou inteligenciou začne Meta používať 26.6.2024.

Ako nájsť formulár odmietnutia nástrojov umelej inteligencie na Instagrame:

1. Kliknite na tri čiarky vpravo hore a z ponuky vyberte Nastavenia.
2. Posuňte sa na koniec novootvoreného menu, vyberte Centrum pomoci a kliknite naň.
3. Potom kliknite na Informácie o umelej inteligencii (AI) na Instagrame.
4. Nasledujúci odkaz je vložený ako súčasť vety „Prečítajte si ako Meta používa informácie v súvislosti s modelmi a funkciami generatívnej AI.“ Kliknite na odkaz vložený vo vete.
5. Môžete si prečítať celý text, no odkaz, ktorý hľadáte, nájdete v spodnej časti stránky vo vete „Pri spôsobe používania vašich informácií umelou inteligenciou spoločnosti Meta máte určité práva. Sem patrí aj právo odmietnuť, aby sa informácie, ktoré ste poskytli v produktoch a službách spoločnosti Meta, používali na vývoj a zlepšovanie umelej inteligencie spoločnosti Meta.“ Kliknite na odkaz vložený vo vete.
6. Vyplňte otvorený formulár a kliknite na Odoslať.

Ako nájsť formulár odmietnutia nástrojov umelej inteligencie na Facebooku:

1. Kliknite na svoj profilový obrázok.
2. Vyberte Nastavenia a súkromie.
3. V časti Centrum ochrany súkromia kliknite na Generatívna AI v spoločnosti Meta.
4. Zrolujte kurzorom až k časti „Ako Meta používa informácie v súvislosti s modelmi a funkciami generatívnej AI“ a kliknite na ňu. V sekcii Súkromie a generatívna AI nájdite link na právo namietať.

 

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad