fbpx

Vyhľadávač Google predvolene zhromažďuje údaje o vašich vyhľadávaniach. Môžete si zmeniť všetky druhy nastavení, aby ste už tieto údaje nezdieľali. Alebo si môžete svoj prehliadač nastaviť tak, aby predvolene nepoužíval na vyhľadávanie Google, ale iný vyhľadávací nástroj. Ako na to?

Jedným zo spôsobov, ako zdieľať so spoločnosťou Google menej údajov, je používať iný prehliadač ako Chrome, napríklad Safari pre iOS alebo Firefox. No aj váš nový prehliadač bude vo väčšine prípadov stále používať Google ako vyhľadávací nástroj. Spoločnosť tak môže stále monitorovať, čo na internete hľadáte.

Ak si to neželáte, môžete si predvolený vyhľadávač zmeniť sami. Pozrite sa, ktoré alternatívne vyhľadávacie nástroje môžete zvážiť, a ako si ich nastaviť ako predvolený vyhľadávací nástroj vo svojom prehliadači.

Startpage.com je vyhľadávací nástroj, ktorý využíva Google. Funguje cez takzvaný proxy (zabezpečené pripojenie). Google napríklad nevidí, čo hľadáte, a preto o vás nemôže zbierať údaje. Startpage má samozrejme aj príjmový model. Rovnako ako Google, zobrazuje banery vo výsledkoch vyhľadávania. Ale sú oveľa menej prispôsobené používateľovi.

DuckDuckGo.com je vyhľadávač, ktorý používa stovky zdrojov, ale nie Google. Neukladajú sa o vás žiadne osobné údaje. DuckDuckGo má príjmy z reklamy, ale nie sú personalizované na základe osobných údajov, ako sa to deje v Google. DuckDuckGo využíva okrem iného vyhľadávací index Microsoft Bing, no tak, že sa z neho Microsoft veľa nedozvie.

Ecosia.org je vyhľadávač, ktorý zobrazuje reklamu na dobrú vec. Výťažok ide na projekty výsadby stromov. Reklamy vo vyhľadávači sú prispôsobené iba vyhľadávaniu. Nie ste preto na internete sledovaní kvôli vhodnej reklame. Spoločnosť Ecosia používa na vyhľadávanie Bing, ale táto spoločnosť nedokáže priradiť vaše vyhľadávania k vášmu profilu.

Qwant.com je pôvodne francúzsky vyhľadávač, no je dostupný aj v holandčine. Qwant neuchováva žiadnu históriu vyhľadávania. Dôležité je, že Qwant nepoužíva na vyhľadávanie Google alebo Bing. Používa svoj vlastný vyhľadávací index, čo je z hľadiska súkromia výhoda. Výsledky vyhľadávania však ešte nie sú také dokonalé.

Brave Search (https://search.brave.com) je najnovší vyhľadávací nástroj v zozname alternatív ku Google. Vyhľadávacia služba je od tvorcov prehliadača ochrany osobných údajov Brave. Brave Search je predvolený vyhľadávací nástroj v prehliadači Brave. Reklamy sa začnú zobrazovať až koncom roka 2022 a sú priradené iba k poslednému vyhľadávaniu. Dôležité je, že Brave Search používa vlastný index vyhľadávania. Teda nie tie od Google alebo Bingu. To je výhoda z hľadiska súkromia, hoci výsledky vyhľadávania ešte nie sú dokonalé.

Foto: BEUC

 

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad