fbpx

Na výzvu Spoločnosti ochrany spotrebiteľov (S.O.S.), Poprad, aby dodávatelia v rámci skupinového nákupu ponúkli spotrebiteľom výhodnejšie podmienky na nákup a inštaláciu fotovoltických zariadení, reagovalo niekoľko spoločností. Rokovania boli ukončené, ponuky sa pripravujú a už teraz môžeme zverejniť, že spotrebitelia zaregistrovaní do skupinového nákupu si budú môcť vybrať z dvoch typov panelov značiek LONGI a JA SOLAR.

Ponuky registrovaným spotrebiteľom zašleme v druhej polovici novembra. Ak ich podmienky presvedčia, budú si môcť dohodnúť stretnutie s obhliadkou a uzatvoriť zmluvu s dodávateľom. Vybrané fotovoltické panely sú vysoko kvalitné a v nezávislom medzinárodnom porovnávacom teste spotrebiteľských organizácií získali vysoké hodnotenie. Dodávatelia garantujú zazmluvnenú cenu a inštalácie sú plánované v období marec-august 2023.

Registrácia do skupinového nákupu je stále otvorená na stránke www.spolocnenakupy.sk. Ak uvažujete o fotovoltike a svojim najbližším by ste tohto roku na Vianoce chceli dať zmysluplný a ekologický darček, teraz je ten správny čas nezáväzne a bezplatne sa registrovať. S.O.S. upozorňuje, že k dispozícii je obmedzený počet fotovoltických zariadení, preto ak plánujete investovať do fotovoltiky, registrujte sa, aby ste získali cenovú ponuku.

Nižšie účty za elektrinu
Priemerná cena elektriny na Slovensku pre domácnosti bola v roku 2022 vo výške 0,16 – 0,17 €/kWh. Koľko bude elektrina stáť na budúci rok dnes nikto predpovedať nedokáže. Ceny pre domácnosti platné od 1.1.2023 by mali byť zverejnené začiatkom decembra.

Fotovoltika vyprodukuje ročne z výkonu 1 kWp elektrinu v hodnote 160–220 € (1 000–1 200 kWh x 0,16 – 0,18 €/kWh), a taká by bola tiež teoretická maximálna úspora na elektrine. Hypoteticky, ak by sa všetka produkcia fotovoltiky spotrebovala v domácnosti, alebo ak by u nás fungoval tzv. net-metering, investícia do fotovoltiky by sa pri súčasných cenách elektriny a životnosti systému 20-25 rokov mohla vrátiť za 5–7rokov. Je to dobrá investícia aj preto, že cena elektriny bude pravdepodobne v budúcnosti z dlhodobého hľadiska rásť.

Efektívnejšia spotreba vďaka dostupným virtuálnym batériám
V praxi však nie je reálne využiť elektrinu vyprodukovanú fotovoltikou na 100 %. Skutočná úspora bude preto vždy nižšia, a teda aj návratnosť investície o niečo dlhšia. V priemere sa môže využitie on-grid fotovoltiky pri bežnej domácnosti pri vyšších výkonoch (dimenzovaných na celoročnú spotrebu elektriny) pohybovať okolo 30 – 40 % (50 – 60 % v prípade odloženia prebytočnej elektrickej energie do teplej vody).

Dôvodom je, že v čase najväčšej produkcie fotovoltiky – v lete cez deň – býva spotreba domácnosti často skôr podpriemerná. Ráno a večer, hlavne v zime, keď je spotreba vyššia, fotovoltika už produkuje pomerne málo. Dnes sa už však vďaka virtuálnej batérii dá pomerne slušne ušetriť aj na tej elektrine, ktorú vyprodukuje fotovoltika v čase, keď je spotreba nižšia, a elektrina „odtečie“ do siete. S virtuálnou batériou dokážete bez problémov dosiahnuť úsporu vo výške 75 – 80 % „hodnoty“ elektriny vyprodukovanej fotovoltikou. Virtuálnu batériu už dnes môže mať na Slovenskú každý – v ponuke ju majú všetci najväčší dodávatelia elektrickej energie (ZSE, SSE, VSE).

Vyššia hodnota vašej nehnuteľnosti
Ďalšou výhodou fotovoltiky je, že ide o investíciu, ktorá obratom zvýši cenu vašej nehnuteľnosti. Ak dnes investujete do fotovoltickej elektrárne na vašom dome napr. 7 000 €, hodnota vašej nehnuteľnosti na realitnom trhu razom stúpne aj o 15 000 € (v závislosti od lokality). Pri súčasnej inflácii (takmer 15 %) si je potrebné uvedomiť, že 7 000 € uložených doma alebo v banke, môže mať na budúci rok hodnotu 6 000 €, ale na streche domu vo forme fotovoltiky to môže byť aj 8 000 – 9 000 €.

Nižšie emisie – čistejšie ovzdušie – lepšie zdravie
A nezabúdajme ani na ekologický aspekt. Elektrina vyrobená na mojej streche je úplne zelená – bez emisií CO2, bez spaľovania fosílnych či tuhých palív, bez zásahov do životného prostredia, bez záberu ornej pôdy, bez jadrového odpadu. Čistejšie ovzdušie je zároveň prevenciou vzniku respiračných ochorení a alergií. Kto sa môže zúčastniť?

Kampaň skupinového nákupu fotovoltiky je otvorená pre všetkých spotrebiteľov žijúcich na Slovensku. Majitelia rodinných domov sa môžu prihlásiť na stránke www.spolocnenakupy.sk. Registrácia nezaväzuje automaticky k nákupu, ale je podmienkou na zaslanie ponuky a získanie práva na nákup fotovoltického systému za podmienok dosiahnutých v rámci skupinového nákupu.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad