fbpx

Prečo sa najväčší výrobcovia sušičiek na bielizeň v Európe rozhodli vyrábať už len modely s tepelným čerpadlom? Použitím technológie tepelného čerpadla v sušičkách sa totiž výrobcovia týchto spotrebičov popasovali s jej najslabším miestom – vysokou spotrebou energie. Na chladenie vzduchu v kondenzátore je namiesto okolitého vzduchu použité tepelné čerpadlo, ktoré pomocou špeciálneho okruhu odovzdáva prebytočné teplo z kondenzátora do ohrievača. Spotreba energie je tak výrazne nižšia, pretože odpadové teplo vyprodukované počas chladiacej fázy, sa využíva na ohrev suchého vzduchu a pridáva sa len časť tepla strateného v procese.

Spotrebiteľské organizácie už otestovali viac ako 150 kondenzačných sušičiek a viac ako 850 sušičiek s tepelným čerpadlom. Naše testy ukázali, že prvá skupina s priemernou ročnou spotrebou 635 kWh, má viac ako dvojnásobnú spotrebu tých ostatných. Ak doma máte ešte klasickú kondenzačnú sušičku, sušenie bielizne vás stojí v priemere 115 eur ročne. Ak by ste ju vymenili za modernejší typ s tepelným čerpadlom, priemerné ročné náklady na sušenie bielizne klesnú na 45 eur ročne.

Údaje sa týkajú meraní celkovej spotreby energie pri sušení bavlnenej a syntetickej bielizne, do úvahy sa berie rôzna kapacita sušičiek. Predpokladajme, že sušíme 6 kg bavlny a 3 kg syntetickej bielizne. Výpočet vychádza z priemernej ceny za kWh pre domácnosti – 0,16 €/kWh (2021).

Výsledky testov sú teda viac než jasné: modely bez tepelného čerpadla sa už kupovať neoplatí. Ani cena spotrebiča už zastaranú technológiu klasického sušenia nezachráni – najlacnejšie modely s tepelným čerpadlom sú totiž cenovo úplne porovnateľné.

Päť hlavných dôvodov, prečo si vybrať sušičku s tepelným čerpadlom:

1. V porovnaní s kondenzáciou sa spotrebuje až o 50 % menej elektriny. Technológia tepelného čerpadla, v kombinácii s uzavretým kruhovým systémom, umožňuje rýchlejší ohrev vzduchu a opätovné využitie odpadového horúceho vzduchu, čo zaistí výraznú úsporu spotreby elektrickej energie pri sušení bielizne.

2. Vďaka nižšej spotrebe energie je možné sušičku využívať aj cez týždeň, nie nevyhnutne len v čase, keď platí nižšia tarifa za elektrinu. Večer bielizeň vyperte a pred spaním dajte do sušičky. Do rána vyschne, môžete ju poskladať a uložiť až na druhý deň ráno alebo až poobede. Po vysušení sušička zapne program proti pokrčeniu, ktorý každých pár minút bubnom trochu pohne, aby bielizeň neležala.

3. Sušička s tepelným čerpadlom suší bielizeň pri konštantnej a nižšej teplote ako kondenzačná. Suší sa maximálne pri 50 stupňoch Celzia, čo menej poškodzuje textilné vlákna a predlžuje životnosť oblečenia.

4. Väčšina sušičiek s tepelným čerpadlom má dodatočné programy, ktoré upravujú čas a teplotu sušenia v závislosti od druhu materiálu, čo veľmi oceníte najmä pri sušení jemnej bielizne a odevov.

5. Množstvo vlhkosti, ktoré pri sušení uniká zo spotrebiča a zvlhčuje okolie, je pri dobre hodnotených modeloch zanedbateľne malé. Preto nie je potrebné umiestňovať sušičku do kúpeľne. Oproti kondenzačnej menej vykúri aj miestnosť, v ktorej stojí.

Foto: pixabay.com

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad