fbpx
Milí spotrebitelia,

byť bio, eko, či inak šetrní k prírode je dnes trendy a tieto označenia nájdeme aj na množstve výrobkov. Tzv. zelenú elektrinu (elektrina vyrobená z obnoviteľných zdrojov energie (OZE), teda slnka, vody či vetra) dnes slovenským spotrebiteľom ponúkajú už aj dodávatelia elektriny. Technický spôsob ako nasmerovať do domácnosti len elektrinu vyrobenú zo slnka, vetra či vody však neexistuje, a prikupujeme si vlastne „len“ certifikát, že naše peniaze sa použili na nákup elektriny zo zelených elektrární.

Bez ohľadu na to, či si človek pripláca za elektrinu s certifikátom, je to, čo doma spotrebuje, elektrina vyrobená prevažne z jadrového paliva, uhlia a zemného plyn. Z obnoviteľných zdrojov sa na Slovensku vyrobí len asi 18 % elektriny. Zastaviť dotovanú výrobu elektriny z uhlia chce Slovensko do roku 2023. Podiel OZE na celkovom energetickom mixe Slovenska by mal do roku 2030 vzrásť na viac ako 25 %.

Ak chcete pomôcť planéte, mali by ste v prvom rade znižovať svoju spotrebu (aj elektriny). Ako na to, sa dozviete aj v našom Spotrebiteľskom newsfiltri, ktorý ste práve otvorili. No pamätajte si, že ak niekto tvrdí, že produkt je „zelenší” ako naozaj je, ide o tzv. greenwashing, teda zelené vymývanie mozgov. 

Túto nekalú marketingovú praktiku využíva čoraz viac predajcov, výrobcov a poskytovateľov služieb. Podľa nedávneho prieskumu Európskej komisie vo viac ako polovici prípadov obchodník spotrebiteľom neposkytol dostatočné informácie na overenie pravdivosti uvádzaných tvrdení, v 37 % prípadov toto tvrdenie obsahovalo vágne a všeobecné tvrdenia, ako napríklad slová „uvedomelé“, „ekologické“, „udržateľné“, ktorých cieľom bolo u spotrebiteľov vyvolať nepodložený dojem, že výrobok nemá žiadny negatívny vplyv na životné prostredie, a až v 59 % prípadov obchodník neposkytol na podporu svojho tvrdenia žiadne ľahko dostupné dôkazy. 

Pri zelenom vymývaní mozgov nemá ekologicky založený spotrebiteľ ako zistiť, ktorý produkt je pre prírodu najšetrnejší. Preto, ak je to možné, sa ešte pred kúpou poraďte s odborníkmi alebo voľte len overené značky. 

Príjemné čítanie a krásny máj praje

Petra Čakovská,
podpredsedníčka združenia

#Novinky

Bezplatné energetické poradenstvo pre domácnosti
Nezvládate platiť svoje účty za energie včas a v plnej výške? Život vám strpčuje prievan čii respiračné ochorenie? Nemáte financie na modernizáciu? Zapojte sa do nášho prieskumu, poradíme vám a dostanete aj praktický darček.
Čítajte viac na tomto linku
.

Nutri skóre už aj na Slovensku

Nutri-Score umožní spotrebiteľom jednoducho, zrozumiteľne a intuitívne zistiť výživové hodnoty potravín z farebnej grafiky na obale produktu a jedným z jeho hlavných cieľov je aj potlačenie epidémie obezity.
Pozrite sa, ako vyzerá na tomto linku.

#BRÁŇME SA SPOLOČNE

Kolektívne žaloby by sa zišli pri kauzách Dieselgate či dvojitá kvalita

Je Slovensko stále krajinou, kde nie je možné podať kolektívnu žalobu?

Umožňuje podľa vás súčasná slovenská legislatíva podanie kolektívnej žaloby? Zisťovali sme názory slovenských spotrebiteľov a výsledok sa dozviete tu.

#Zaujímavé videá

Elektrinu môžete ušetriť aj bez drahých investícií

Ako bez nákladov ušetriť pri praní, varení, používaní elektroniky či ďalších spotrebičov?

V našich krátkych videách sa dozviete ako na to.

Videá na tomto linku

Sociálne siete a súkromie

Ako zladiť verejný život so súkromným vystupovaním na sociálnych sieťach?

Tu je krátky videoklip.

#Užitočné rady

Zvažujete úver? Vyvarujte sa nasledujúcich chýb

Ponúk na trhu je mnoho, no úprimne, ste si istí, že pôžičku budete môcť splácať aj o pár rokov? Vyrátali ste si, či vám skutočne ostane dosť peňazí na splátku úveru? Máte našetrenú rezervu pre prípad neočakávaných výdavkov?

Čo ďalšie by ste mali určite zvážiť predtým, ako sa zadĺžite nájdete tu.

Osobné údaje na internete

So svojimi osobnými údajmi na internete operujeme denne. Osobné údaje, ktoré užívatelia sami zadávajú napríklad na sociálne siete, možno zneužiť dokonca aj na ovplyvnenie výsledku volieb.

Čo všetko je osobný údaj a aké práva v súvislosti sme pre vás pripravili tu.

#Pozvánky

Consumer PRO
Spotrebiteľské právo a ochrana spotrebiteľa 

Bezplatný online tréning Spotrebiteľské právo a ochrana spotrebiteľa sa uskutoční v dňoch 13.- 14.5.2021 a jeho hlavným cieľom je rozvíjať zručnosti a informovanosť o kľúčovej legislatíve a aktuálnych zmenách v oblasti spotrebiteľskej legislatívy na úrovni EÚ a ich aplikácii na Slovensku.

V prípade záujmu viac informácií tu.

Pripravení na spotrebiteľské právo

Bezplatné online školenia pre obchodníkov, ako úspešne riešiť spotrebiteľské podnety, kde zároveň získajú prehľad o kľúčovej spotrebiteľskej legislatíve v EÚ a na Slovensku?

Viac info tu.

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE

Chcete sa dozvedieť viac o našej práci?

STAŇTE SA NAŠIM FANÚŠIKOM TU

alebo

SA PRIHLÁSTE NA ODBER NÁŠHO NEWSFILTRA TU

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad