fbpx

Od 1. marca 2021 nájdeme na predávaných chladničkách, televíznych setoch, umývačkách riadu a práčkach jasnejšie a spoľahlivejšie energetické štítky, rovnaké v rámci celej EÚ. Ide o prvý krok v dlhodobom procese pomôcť spotrebiteľom rozumieť, koľko energie ich domáce spotrebiče reálne skonzumujú. Hlavnou zmenou je, že triedy energetickej účinnosti A+, A++ and A+++ už na štítkoch nebudú a nahradí ich pôvodná škála od A po G.

Monique Goyens, generálna riaditeľka Európskej spotrebiteľskej organizácie (BEUC):                                                                                                 “Je víťazstvom spotrebiteľov, že sa nový energetický štítok dostáva na pulty s tovarom po celej Európe. Spotrebiteľské organizácie dlho vyzývali EÚ, aby odstránila zavádzajúce „plusové“ kategórie. Veď menej ako jeden zo štyroch spotrebiteľov vedel, že „A+“ chladnička je, čo sa energetickej účinnosti týka, na trhu vlastne najhoršia. Preto je najvyšší čas uľahčiť spotrebiteľom výber najlepšieho produktu, pri kúpe ktorého ušetria.”

Stephen Russell, generálny sekretár ANEC:
“Vítame návrat k jasnému a priamemu odkazu spotrebiteľovi kupovať „A“ spotrebiče, no privítali by sme rýchlejšiu výmenu v obchodoch. Od 1. marca sa novým štítkom označuje len päť druhov spotrebičov, ktoré doma používame. To znamená, že spotrebitelia môžu byť zmätení, pretože staré a nové energetické štítky budú koexistovať v obchodoch ešte nejaký čas.”

Dôležité:
Zmena sa netýka zníženia energetickej spotreby spotrebiča, ide len o hodnotenie jeho efektívnosti. Výsledkom zmeny je, že elektrický spotrebič triedy A+++ môže byť po novom klasifikovaný len ako C, D alebo dokonca E spotrebič. Spotrebitelia sa však nemusia obávať. Rozdiely medzi starým a novým označením vznikli kvôli zmenenej metodike hodnotenia, ktorú prijala Európska komisia a „zníženie“ energetickej triedy produktu znamená, že nové hodnotenie je presnejšie.

 

 

Pozrite si aj časový harmonogram plánovanej zmeny energetických štítkov pre rôzne skupiny produktov:

Okrem zmeny energetických štítkov od 1.3 2021 nové pravidlá pre Ecodesign prinesú spotrebiteľom bezpečnejšie výrobky, ktoré vydržia dlhšie a budú ľahšie opraviteľné.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad