fbpx

Ako sa v horúcich dňoch účinne schladiť klimatizáciou, a spotrebovať pri tom čo najmenej elektriny? V aktuálnych horúčavách si už mnohí spotrebitelia život bez tohto zariadenia nevedia predstaviť. Ak však uprednostňujete pohodlie pred peňaženkou a nechávate klimatizáciu zapnutú celý deň, výrazne tým prispievate aj ku globálnemu otepľovaniu a zmene klímy. Zmeniť to môže aj diaľkové ovládanie…

1. Maximálne 24-25°C
Teplota v miestnosti by nemala byť o viac ako 6 až 8°C nižšia ako vonku. Ak je v exteriéri 32-33°C, nastavte chladenie klimatizácie maximálne na 24-25°C. Tento rozdiel sa odporúča predovšetkým zo zdravotných dôvodov, no treba tiež mať na pamäti, že každý stupeň nad 25°C znamená 6 až 8-percentnú úsporu nákladov na elektrinu ročne.

2. Dlhší čas s menším výkonom
Ak viete svoju klimatizáciu ovládať na diaľku, zapnite ju aspoň hodinu pred príchodom domov podľa pokynov v bode 1. Pri dlhšej prevádzke pri vyššej teplote spotrebuje menej energie ako pri krátkodobej prevádzke na plný výkon.

3. Okná a dvere zatvorte
Keď je klimatizácia zapnutá, nechajte okná zatvorené. Zakryte ich žalúziami, roletami alebo inými tienidlami, aby ste zabránili aj pasívnemu vykurovaniu miestnosti slnečným svitom. Vetrajte večer alebo v noci, keď sa vonku trochu ochladí.

4. Pravidelné čistenie a údržba
Aby klimatizačný systém fungovať efektívne, je potrebná pravidelná údržba a čistenie. Filtre, cez ktoré vzduch prúdi, je potrebné raz ročne vyčistiť. Ak sú zanesené, spotreba energie sa zvyšuje o 5 až 15%, výkon slabne a navyše nepríjemne zapáchajú, pretože zadržiavajú väčšinu nečistôt, prach a rôzne mikroorganizmy.

5. Na čo pamätať pri kúpe klimatizácie
Vyberte si vhodný výkon podľa veľkosti a ďalších vlastností miestnosti, ktorú chcete chladiť. Príliš slabé zariadenie bude neustále pracovať na plný výkon, aby ochladilo miestnosť na požadovanú teplotu, a teda spotrebuje aj viac elektriny.
Vnútorná a vonkajšia jednotka musia byť nainštalované na vhodnom mieste a správne, aby klimatizácia fungovala efektívne. V miestnosti tak skôr a ľahšie dosiahnete vhodnú teplotu a spotrebujete menej energie. Vzdialenosť medzi týmito dvoma jednotkami by mala byť čo najkratšia.

6. Vnútornú jednotku umiestnite do miestnosti najviac vystavenej slnku alebo teplu,
…keď sa ochladí, bude príjemnejšie aj v iných miestnostiach. Blízkosť zdrojov tepla nie je vhodným miestom na inštaláciu vnútornej jednotky – má zabudovaný termostat, ktorý slúži na udržiavanie nastavenej teploty.
Inštalácia klímy nad často otvárané dvere tiež nie je najlepším rozhodnutím, pretože vždy, keď sa dvere otvoria, začne pracovať zrýchleným spôsobom.

7. Zabezpečte voľné prúdenie vzduchu v blízkosti vnútornej jednotky,
…v opačnom prípade bude jej účinnosť horšia. Nie je vhodné umiestniť ju nad šatník, za záves alebo do úzkej chodby.

8. Inštalácia vnútornej jednotky na chodbe s cieľom „zbaviť sa“ tepla vo všetkých miestnostiach, do ktorých z nej vstupujeme, nie je riešením.
Chodba väčšinou nie je priamo vystavená horúcim slnečným lúčom. Klimatizácia ju tak pomerne rýchlo vychladí na nastavenú teplotu a vypne sa, no vo zvyšných miestnostiach bude stále (príliš) teplo. Zníženie nastavenej teploty zvyšuje spotrebu energie a zhoršuje účinnosť zariadenia a časté vypínanie zasa môže skrátiť jeho životnosť.

9. Vonkajšia jednotka by mala byť chránená pred priamym slnečným žiarením,
…môže spotrebu energie zvýšiť približne o 10%.

Foto: https://unsplash.com/

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad