fbpx

Vážení čitatelia,

rok po tom, čo Európa čelila prvému COVID ‘lockdownu’ je tu prvý letný deň 2021 a po celom svete prebiehajú vakcinačné kampane. Je teda vhodný čas obzrieť sa, ako minulý rok ovplyvnil aj naše životy.

Spoločnosť ochrany spotrebiteľov spolu so združeniami z ostatných krajín Európy hneď reagovala na vzniknutú situáciu a informovala zmätených spotrebiteľov o ich právach počas pandémie. Bojovali sme za tých, ktorí zrazu nemohli platiť svoje účty či hypotéky alebo si objednali nekvalitný produkt.

Vplyv COVID-u na politiky okamžite dominoval bruselskej i národnej agende. Dochádzalo k pokusom ohýbať stanovené pravidlá a základné spotrebiteľské práva museli združenia naprieč Európou chrániť pred EÚ i národnými autoritami a obchodníkmi, ktorí sa pokúšali obísť alebo ignorovať napríklad práva cestujúcich počas pandémie. Úplne nelogicky, veď odkedy sa platná legislatíva dodržiava len v „dobrých časoch“? No nevzdali sme to a mnohí spotrebitelia sa aj vďaka nám dočkali vrátenia peňazí nielen za zrušené cesty a dovolenky.

COVID ovplyvnil doslova všetko. Urýchlil nástup digitálnych nástrojov v oblasti zdravia, zmenil našu mobilitu a zvyky s ňou súvisiace a zvýraznil debatu o globálnych zásobovacích sieťach či ochrane osobných údajov. Práve v časoch krízy sme videli, že spotrebiteľská politika naozaj tvorí jadro funkčného trhu.

Rok 2020 však priniesol viac ako len pandémiu. Po viac ako tridsiatich rokoch snahy a advokácie spotrebiteľských združení došlo k historickej dohode (historic deal) o prelomovej EÚ smernici o kolektívnych žalobách. Tento rok nám ukázal aj potrebu byť vždy o krok vpred a lobovať pre lepšie zajtrajšky.

Nový spotrebiteľský program EÚ (New Consumer Agenda) odzrkadľuje dlhodobú požiadavku spotrebiteľských združení zamerať sa na vymožiteľnosť práva, vymožiteľnosť práva a ešte efektívnejšiu vymožiteľnosť práva.

Iné stratégie z roku 2020 uvádzajú, že Európa by sa mala sústrediť na udržateľné produkty, lepšie nutričné označenie potravín, rozvoj umelej inteligencie, ktorej môžeme dôverovať, energeticky efektívne domácnosti a budovy, menej škodlivých chemikálií v našom okolí a dostupnejšie lieky.

Prieskum nezávislej spotrebiteľskej testovacej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) ukázal, že až dve tretiny z 250 produktov kúpených cez internet neprešlo testami bezpečnosti.

Naše ponaučenie? Čokoľvek život prinesie, hájiť práva spotrebiteľov nikdy nebude fádne.

Pekné a najmä zaujímavé dni želá

Petra Čakovská,
podpredsedníčka združenia

#Novinky

Dvojitá kvalita u raňajkových cereálií?

V rámci medzinárodného porovnávacieho testu Food PRO raňajkových kakaových cereálií sme preverili prítomnosť prípadnej dvojitej kvality. Skontrolovali sme kakaové guľôčky Nestlé Nesquik v šiestich krajinách. Ako to dopadlo sa pozrite TU

Príliš veľa cukru nielen pre deti

Raňajkové cereálie sa tvária zdravo a obľubujú ich najmä deti. Sú však naozaj vyváženým štartom dňa? Kakaové guľôčky a mušličky sme poslali do laboratória a výsledky prekvapili. Nájdete ich TU.

#BRÁŇME SA SPOLOČNE

Kolektívna ochrana práv spotrebiteľov – prečo ju potrebujeme?

Počuli ste už niekedy výraz „kolektívna žaloba“? Ak áno, ako by ste ho vysvetlili? Čo tento výraz podľa vás znamená? Zisťovali sme názory slovenských spotrebiteľov a výsledok sa dozviete TU.

Bezplatné energetické poradenstvo pre domácnosti

Nevládzete, z rôznych dôvodov, platiť svoje účty za energie? Život vám strpčuje vlhkosť, prievan či plesne? Máte respiračné ochorenie? Chcete si zvýšiť komfort bývania, no nemáte dostatok financií na modernizáciu? Zapojte sa do nášho prieskumu, poradíme vám dostanete aj praktický darček. Viac TU.

#Zaujímavé videá

Ako zvládnuť Black Friday „výpredaje“?

Black Friday, najznámejšie celosvetové pomenovanie masívnych výpredajových akcií rôznych predajcov sa už nespája len s predvianočným obdobím. Pozrite si video ako nenaletieť „neodolateľným“ ponukám TU.

#Užitočné rady

Naučte deti hospodáriť
s financiami

Umenie hospodáriť s peniazmi je ťažká disciplína. Naše ekonomické zázemie síce umožňuje život v relatívnom blahobyte, no nezabráni bankrotom a exekúciám. Kedy začať dieťa zoznamovať so svetom peňazí? Viac sa dočítate TU.

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE

Chcete sa dozvedieť viac o našej práci?

STAŇTE SA NAŠIM FANÚŠIKOM TU

alebo

SA PRIHLÁSTE NA ODBER NÁŠHO NEWSFILTRA TU

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad