fbpx

Všetci, ktorí telefonujú zo svojej domovskej krajiny priateľom či rodine, ktorá žije v inej krajine EÚ, sa môžu tešiť na nižšie telefónne účty. Nové opatrenie EÚ začalo platiť 15. mája tohto roku.

Od zrušenia poplatkov za roaming pred dvoma rokmi sa spotrebitelia ocitli v trochu absurdnej situácii. Svoje mobilné telefóny bez strachu zo zvyšovania cien mohli využívať len pri telefonovaní mimo svojej krajiny. Náklady tých, ktorí volajú z domovskej do inej krajiny EÚ však stále mohli byť veľmi vysoké. Od 15. mája zákon z dielne EÚ obmedzuje cenu za hovory do inej krajiny EÚ na 19 centov za minútu,  a 6 centov za sms.

Tento strop prinesie spotrebiteľom značné úspory. Belgická spotrebiteľská organizácia Test Aankoop / Test Achats vypočítala, že priemerné zníženie ceny v Belgicku predstavuje až  332% za minútu telefonovania a 543% za sms.

Podľa slovinskej spotrebiteľskej organizácie ZPS si prevádzkovatelia v súčasnosti za volania do iných krajín účtujú až 0,49 eur za minútu hovoru a až 0,22 eur za sms – čo je podstatne vyššia suma, než sa predpokladá.

Spotrebiteľské združenie vzbv v Nemecku v roku 2018 uviedlo, že niektorí operátori účtovali za minútu volania osobe žijúcej v inej krajine EÚ až 1,49 eur.

Je vynikajúce, že európski spotrebitelia pri telefonovaní zo svojej domovskej krajiny do iného členského štátu EÚ zaplatia menej. Cena týchto hovorov je stále veľmi často zbytočne vysoká. Oceňujeme, že EÚ prijala toto rozhodnutie v prospech spotrebiteľov.

Pred dvoma rokmi EÚ zabezpečila, že spotrebitelia nemusia platiť viac za používanie mobilného internetu a telefonovania len preto, že cestovali do inej krajine EÚ. Vítame tento krok do ďalšej fázy, ktorá obmedzuje nadmerné ceny za telefonovanie do iného členského štátu.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad