Rastúce ceny energií pocítime na jar 2023 pri ročnom zúčtovaní. Aj vy hľadáte spôsoby, ako nedoplatky čo najviac znížiť už dnes? Prečítajte si niekoľko tipov, ako správne používať chladničku, ktorá je najväčším žrútom elektriny v našich domácnostiach.

Chladnička je doma nepostrádateľná, no zároveň neustále konzumuje elektrinu, pretože je neustále pripojená do siete. Najnovšie modely s úžitkovým objemom cca 200 litrov spotrebujú napríklad 110 až 140 kWh ročne, porovnateľné kombinované chladničky s mrazničkou cca 220 až 280 kWh ročne.

Desať a viac rokov staré chladničky sú oveľa energeticky a finančne náročnejšie. Ak takú doma máte, používajte ju, kým funguje, no keď ju bude treba vymeniť, vyberte si energeticky najefektívnejší model. Teda taký, ktorý patrí do najvyššej možnej energetickej triedy A (je to uvedené na energetickom štítku). Možno zaplatíte o niečo viac, no vyššia počiatočná investícia sa vám oplatí – ročná úspora priemernej domácnosti je okolo 30 eur.
Koľko elektriny však chladnička naozaj spotrebuje do značnej miery závisí od toho, či ju používate správne.

Nie príliš malá, ani príliš veľká
Kúpte si chladničku správnej veľkosti. Dvojčlennej domácnosti väčšinou stačí chladnička s objemom 100 až 150 litrov, štvorčlenná rodina potrebuje objem 200 až 250 litrov.

Potraviny v chladničke akumulujú chlad a pomáhajú v nej tým udržiavať optimálnu teplotu. Pre správne fungovanie chladničky by mala byť naplnená stále na cca 70%. Ak v nej nemáte dostatok potravín, odporúča sa skladovať v nej aspoň fľaše s vodou, ktoré chlad udržia.

Mimo zdrojov tepla
Chladničku vždy umiestnite dostatočne ďaleko od zdrojov tepla. Nemala by stáť vedľa rúry, umývačky riadu či radiátora. Nie je tiež vhodné, aby na ňu cez okno svietilo slnko.

Ak máte aj mrazničku, najlepšie je umiestniť ju do pivnice, garáže alebo inej nevykurovanej miestnosti.

Pamätajte, že za zadnou stenou chladničky by mal byť dostatok miesta, aby vzduch z nej mohol voľne cirkulovať.

Jedlo vždy pred vložením do chladničky nechajte vychladnúť. Polievky a dusené jedlá treba skladovať v uzavretých nádobách, pretože vlhkosť, ktorá z nich inak vychádza, môže preťažiť kompresor chladničky.

Správne rozmiestnenie potravín
Spotrebu elektrickej energie zvyšuje aj nesprávne rozloženie potravín v chladničke. Najchladnejšie je v spodnej časti, najvyššia a najnestabilnejšia teplota je pri dverách.

Spodná polica s najnižšou teplotou je vhodná pre citlivejšie potraviny ako ryby, surové mäso či vajcia, na policu v strede umiestnite mlieko a mliečne výrobky.

Na horné police, kde je teplota stabilná, ale o niečo vyššia, umiestnite menej citlivé potraviny a potraviny, ktoré plánujete rýchlo zjesť, napríklad zvyšky varených jedál.

Menej citlivé potraviny s dlhšou trvanlivosťou (džemy, omáčky, džúsy a iné nápoje) uchovávajte pri dverách. Ovocie a zeleninu skladujte vo vyhradených zásuvkách.

Pri správnom rozložení potravín môžete v chladničke nastaviť vyššiu teplotu a ušetriť tak až 10% elektrickej energie.

Zmrazený kus mäsa alebo iné jedlá rozmrazujte v chladničke – vzduch v nej sa bude ďalej ochladzovať, a spotrebič tak bude pracovať pri nižšej záťaži.

Prevádzková teplota
Optimálny teplotný rozsah pre správne fungovanie chladničky je 2,5 až 4,5 stupňa. Ak to potraviny uložené v nej dovolia, teplota môže byť ešte vyššia. V mrazničke je optimálna teplota zvyčajne mínus 17 až 18 stupňov.

Pri nastavovaní termostatu vždy dodržiavajte pokyny výrobcu. Správnou prevádzkou spotrebiča môžete ušetriť až 25% energie.

Pravidelné čistenie
V zadnej časti chladničky je kondenzátor, ktorý sa stará o prenos tepla z chladničky. Je otočený k stene, ťažko prístupný, a tak naň pri upratovaní často zabúdame. Časom sa však na zadnej trubici kondenzátora nahromadí prach, ktorý zvyšuje spotrebu celej chladničky.

Kondenzátor sa odporúča pravidelne vysávať a vlhkou handričkou pretrieť aspoň raz za rok. Pravidelne tiež kontrolujte či sa v chladničke alebo mrazničke nenahromadil ľad. Hoci moderné chladničky už majú tzv. „no frost“ technológiu, ktorá tvorbe ľadu bráni, námraza hrubšia ako tri milimetre môže zvýšiť spotrebu elektriny o 75%.

Vedeli ste, že?
Najčastejším dôvodom zvýšenej spotreby energie a zlého chladenia je časté otváranie dverí a zlé tesnenie. Zatvorte dvere čo najskôr, keď si vyberiete, čo potrebujete – moderné chladničky už upozornia na otvorené dvere zvukovým signálom.

Tesnenie dverí treba tiež pravidelne čistiť a kontrolovať. Ak časom stvrdne alebo je poškodené, treba ho hneď vymeniť.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad