fbpx

Ak chce slovenská domácnosť s fotovoltickou inštaláciou na streche svojho rodinného domu maximálne zúžitkovať vyrobenú elektrinu, má dve možnosti. Investovať do fyzického batériového systému alebo sa pripojiť do virtuálnej batérie, ktorá slúži ako požičovňa elektriny. V tej si môže svoju prebytočnú produkciu, ktorú nedokáže v danom čase – počas slnečných dní – spotrebovať, uložiť a odobrať od dodávateľa neskôr, keď ju bude potrebovať, napríklad večer, keď slnko nesvieti. Hoci virtuálnu batériu dnes už môže mať na Slovenskú každý – v ponuke ju majú všetci najväčší dodávatelia elektrickej energie (ZSE, SSE, VSE) – svoje výhody má i fyzická batéria. Uvažujete o fotovoltike? Pozrite sa, ktoré riešenie je vhodnejšie pre vás.

Výhody virtuálnej batérie

Na zabezpečenie virtuálnej batérie nepotrebujete počiatočnú investíciu. Cena celkovej inštalácie sa teda nenavýši ani o práce spojené s montážou. Virtuálna batéria fyzicky nezaberá v dome žiadne miesto a môžete si v nej uložiť energiu, ktorú ste vyrobili a nespotrebovali, na neskôr.

Nevýhodou je, že nemáte kontrolu nad podmienkami produktu od dodávateľa a za odobratie uloženej energie si distribučné spoločnosti účtujú poplatky. Virtuálne úložiská majú obmedzenú veľkosť a pozor – v rámci zúčtovacieho obdobia možno uložiť a vyčerpať kapacitu len raz – 1 cyklus, ktorý je stanovený väčšinou na obdobie od marca do februára.

Virtuálna batéria stojí od 2 € mesačne (v závislosti od cenníka spoločnosti, ktorá poskytuje službu virtuálnej batérie). Je teda zrejmé, že s nárastom ceny silovej energie (od roku 2023) bude aj úspora za elektrickú energiu s použitím virtuálnej batérie rásť.

Výhody fyzickej batérie

V prípade fyzickej batérie máme kontrolu vo vlastných rukách. Nikto nám neúčtuje distribučné poplatky a veľkosť úložiska je síce obmedzená, no kedykoľvek sa dá navýšiť. Uloženú energiu môžeme využiť kedy chceme a v akej tarife je pre nás najvýhodnejšie. Počet cyklov, v porovnaní s jedným cyklom v zúčtovacom období v prípade virtuálnej batérie, nie je obmedzený.

Nespornou výhodou fyzickej batérie je aj vyššia výsledná úspora oproti virtuálnej batérii a možnosť vytvoriť si zálohu pre prípad výpadku elektrickej energie.

Nevýhodami fyzickej batérie je najmä pomerne vysoká počiatočná investícia (cca 2000 až 4000 eur podľa kapacity) a potreba väčšieho priestoru na jej umiestnenie. Životnosť súčasných batérií sa pohybuje na úrovni 8-9 rokov (asi 3500 nabíjacích cyklov), potom je potrebná ďalšia investícia na kúpu novej batérie. Mesačne tento spôsob ukladania nadbytku energie z fotovoltiky stojí domácnosť pri cene batérie 2000 eur viac cca 17 €.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad