fbpx

Žijeme rýchlo a aj preto si často vyberieme produkt len podľa prednej strany obalu, ktorá je vlastne jeho reklamným pútačom. Oveľa dôležitejším, nutričným a výživovým hodnotám a zloženiu, uvedeným na zadnej  strane výrobku, už zväčša nevenujeme pozornosť. Že je to pochopiteľné? Áno. Či to však odporúčame? Určite nie.

Často nakupujeme bez toho, aby sme vedeli, aký je medzi produktami rôznych značiek rozdiel, siahame vždy po tom istom produkte alebo sa nevieme rozhodnúť, čo kúpiť. A tak zvolíme tu najkratšiu cestu, slepo veríme reklamným sloganom a podľahneme lákavým obrázkom.

Atraktívne informácie na obaloch potravín ovplyvňujú naše rozhodnutia pri nákupe. Slogany a tvrdenia ako „podpora rastu“, „obsahuje vitamíny a minerály, železo a vápnik“, „bohaté na vlákninu“, „o 30% menej cukru“, nás majú presvedčiť, aby sme si ich kúpili. Ak by sme si však prečítali výživové hodnoty, zistili by sme, že výrobok obsahuje (pri)veľa cukru, tuku alebo soli. To isté platí pre výrobky označené ako „light“ či „bez…“, pretože prezentujú len časť pravdy. Toto tvrdenie sa často týka len jednej zložky, napríklad výrobok obsahuje menej tuku, ale hodnota cukru či soli je nezmenená.

Pri čítaní zloženia a výživových hodnôt vločiek či ovocných cereálií si všimnite, že obsah cukru tvorí viac ako tretinu celej váhy produktu. A platí to aj pri výrobkoch z mlieka s pridaným cukrom. Zdravotné benefity všetkých vitamínov, minerálov, vlákniny, železa či vápnika sa tak stratia kvôli (pri)vysokému množstvu cukru.

Informácia na výrobku „až o 30% menej tuku“, ktorý ale obsahuje (pri)veľa cukru, je tiež bezpredmetná, pretože konzumácia tohto produktu nikomu nepomôže schudnúť alebo sa zdravo stravovať.

Preto odporúčame:

  • Čítajte obaly: informácie o produkte, jeho zložení či výživových hodnotách bývajú “skryté“ na zadnej strane obalu. Ak chcete vedieť, či je výrobok naozaj zdravý, určite si tieto informácie prečítajte.
  • Nájdite si čas na prípravu jedla od základu, zo základných surovín: Takéto varenie môže byť dokonca lacnejšie.
  • Potraviny si vyberajte premyslene: Ide o dlhodobú investíciu do vášho zdravia a zdravia vašej rodiny.
Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad