fbpx

Konzumujete cereálie na raňajky alebo skôr na desiatu? Jedávajú ich aj najmladší členovia vašej rodiny? Aké veľké porcie si naservírujete do misky predtým, ako ich zalejete mliekom alebo jogurtom?

Okrem povinnej informácie o výživových hodnotách 100 gramov alebo 100 mililitrov predanej potraviny výrobcovia niekedy na obaloch uvádzajú aj nutričné hodnoty jednej porcie – spolu s odporúčanou dennou dávkou. Spotrebitelia túto hodnotu oceňujú, pretože bez jasných informácií na obale si musia obsah cukru a iných ingrediencií prepočítať na jednu porciu sami.

Koľko je 30 g alebo 50 gramov cereálií?

Spotrebitelia sú často prekvapení, aká malá je v skutočnosti porcia odporúčaná na obale produktu. Odporúčaná veľkosť porcie sa u rôznych značiek cereálií líši, pohybuje sa zväčša v rozmedzí od 30 do 50 gramov. Práve preto môže byť porovnanie nutričných hodnôt jednej cereálie s iným druhom veľmi komplikované. Nie je jednoduché jednoznačne stanoviť, ako by odporúčaná dávka cereálií mala vyzerať.

Náš tip

Pri nákupe si vždy prečítajte výživové hodnoty výrobku na 100 gramov alebo na 100 ml a porovnajte ich s rovnakými produktami iných značiek.

Majte vždy na pamäti

Odporúčanú veľkosť porcie navrhuje výrobca, a to je problém. Výrobcovia preferujú menšie porcie, aby znížili ich kalorickú hodnotu, ktorú spotrebitelia často preferujú kvôli zdraviu či diéte. Tieto informácie zobrazujú na prednej strane obalu, čo je reklamná plocha výrobku. Výrobcovia na prednej strane tiež často uvádzajú, že výrobok má nízku energetickú hodnotu, no spotrebiteľov oveľa viac zaujímajú informácie o množstve kalórií.

Len málo spotrebiteľov dodržiava odporúčané dávky

V našom online prieskume na vzorke 1000 respondentov sme sa spotrebiteľov pýtali, či dodržiavajú výrobcami odporúčanú veľkosť porcie 30 gramov. Ukázali sme im aj obrázok s veľkosťou porcie a výsledky nás neprekvapili. Len 12% respondentov dodržiava odporúčanú dávku, 6% opýtaných jedáva menšiu porciu ako odporúča obal, a viac ako polovica opýtaných si myslí, že odporúčaná dávka je príliš malá, a preto si stále naložia na tanier viac ako sa odporúča.

 

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad