fbpx

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) schválil v decembri 2020 cenové rozhodnutia na rok 2021, čím sa v roku 2021 mení vzorec, podľa ktorého sa domácnostiam, pripojeným do distribučnej sústavy Východoslovenskej distribučnej (VSD) a Stredoslovenskej distribučnej (SSD), vypočítava fixná časť distribučných poplatkov. Ak máte u VSD distribučnú tarifu D4, D5 alebo D6 a u SSD tarifu D8 (tzv. kúrenárske sadzby s nočným prúdom), paušálnu platbu za odberné miesto u vás nahradí platba za kapacitu danú ističom, ktorú máte rezervovanú na vašom odbernom mieste (domácnosti) pre odber elektriny.

Zmena výpočtov sa v roku 2021 týka najmä odberateľov, ktorí využívajú elektrinu nadpriemerne. Okrem svietenia a varenia elektrinou aj kúria, majú tepelné čerpadlo či v lete klimatizáciu. Elektrina im vykuruje alebo slúži aj na zavlažovanie skleníka, saunu alebo ohrev vody v bazéne.

Nižšie poplatky by mohli mať všetci
Ak máte namontovaný hlavný istič pred elektromerom primeranej amperáže (sily, resp. výšky ističa), nemusíte robiť nič. Ak ste napríklad doteraz boli v tarife D4 a platili 11,42 €/mesiac za odberné miesto (domácnosť), v novom systéme pri 25 A hodnote ističa (najbežnejší pre väčšinu domácností) vám suma fixných poplatkov klesne na 8,11 € za mesiac. Vďaka zmene metodiky výpočtu zaplatíte v tomto prípade za distribučné poplatky za rok približne o 40 eur menej. Ak však máte zbytočne predimenzovaný istič a nič nezmeníte, bude vám účtovaná jeho hodnota, teda napr. v prípade 60 A suma 19,48 €/mesiac.

Ako si vybrať správny istič?
Spočítate príkony zo štítkov elektrospotrebičov v domácnosti, ktoré zapínate súčasne, v rovnakom čase. Napríklad elektrickú rúru, rýchlovarnú kanvicu, elektrickú varnú dosku, vysávač, čerpadlo na vodu zo studne, ak ho máte či bojler. Ak je to spolu do 16 kW, potrebujete istič s 25 A, do 21 kW sa odporúča 32 A, do 26 kW sa hodí 40 A a pri 33 kW je potrebný 50 A hlavný istič.
Ak využívate elektrinu napr. iba na ohrev vody a bežné spotrebiče (biela a čierna technika), mal by vám stačiť hlavný istič 25 A.
Ak elektrinou aj vykurujete a používate spotrebiče s vyšším inštalovaným príkonom (napr. cirkulárku a iné stroje v dielni), je vhodný 32 A istič.
Ak máte bazén alebo saunu, potrebujete aspoň 40 A.

Platíte za to, čo nepotrebujete?
Existuje skupina domácností, ktorá má stále veľmi silné ističe. A aj keď domácnosť celú kapacitu, vyjadrenú počtom ampérov na hlavnom ističi, nevyužíva, je pre ňu rezervovaná a nemôže slúžiť nikomu inému. Zbytočne vysoko nastavené amperáže hlavných ističov má množstvo domácnosti ešte z minulosti, keď bolo vykurovanie elektrinou veľmi populárne a finančne dostupné. Mnohé obce sa odvtedy plynofikovali, domy zateplili, no 40- až 50-ročné „vysoké“ ističe sa často nezmenili. Ak máte aktuálne 60-ampérový istič, no v skutočnosti by vám stačilo len 32 A, ročne zbytočne preplatíte za nevyužívanú kapacitu ističa takmer 110 eur.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad