fbpx

Milí spotrebitelia,

elektrinu vnímame ako samozrejmosť, no viete napríklad, či máte uzatvorenú zmluvu na dobru určitú alebo neurčitú? Pamätáte si, akú ste si vybrali tarifu a prečo? Viete, koľko mesačne platíte za úsporné žiarovky, ktoré máte doma uložené na poličke?

Trh s energiami často spotrebiteľom pripadá ako veľká neznáma. Roky platíme mesačné preddavky, až pokoj naruší agresívnejší marketing konkurenta. A mnohí sa až v tejto chvíli po prvýkrát začítame do svojej zmluvy.

Zmluvné podmienky sú pritom kľúčové a definujú celý náš vzťah s dodávateľom. Všetky najčastejšie sa vyskytujúce otázky a riešenia by ste preto mali nájsť práve v nich.

Ušetriť na platbách za spotrebované energie môžeme aj zavedením jednoduchých úsporných opatrení a modernizáciou spotrebičov v domácnosti. Okrem toho, že vďaka nim ušetríme, tiež budeme šetrnejší k životnému prostrediu.

Požiadavka zvýšiť energetickú účinnosť vyplýva predovšetkým z legislatívy EÚ. Slovensko motivuje občanov, aby energiami šetrili vytváraním dotačných programov, z ktorých môžu čerpať prostriedky na kúpu kotla na biomasu, tepelné čerpadlo, plynový kondenzačný kotol, inštaláciu fotovoltických panelov, slnečných kolektorov, zateplenie fasády či výstavbu domov s nulovou potrebou energie.

Viacero jednoduchých opatrení však môže zaviesť takmer každý z nás, okamžite a bez väčších nákladov. Prečítajte si náš Spotrebiteľský Newsfilter a dozviete sa viac.

Príjemné dni želá
Petra Čakovská,
podpredsedníčka združenia

 

#Novinky

Sťažnosť na TikTok za porušovanie spotrebiteľských práv
Spotrebiteľské organizácie upozornili EÚ a národné orgány, že online platforma na zdieľanie videí TikTok, ktorú mimoriadne obľubujú najmä deti a mládež, ich nedostatočne chráni pred nevhodným obsahom, skrytou reklamou a nedostatočná je aj jej ochrana osobných údajov.  Čítajte viac na tomto linku

Platenie účtov za energie počas pandémie
Spotrebitelia, ale i malí a strední podnikatelia, môžu mať v súčasnosti problémy s úhradou faktúr za elektrinu, plyn či dodávku tepla. Dodávatelia sa podľa svojich vyjadrení snažia odberateľom, po individuálnom posúdení vychádzať v ústrety, ak požiadajú o úpravu zálohových platieb alebo splátkový kalendár. Celý článok tu

#BRÁŇME SA SPOLOČNE

Problémy s hernými konzolami pokračujú
Po zaznamenaní už viac ako 25 000 sťažností na hernú konzolu Nintendo Switch z celej EÚ spotrebiteľské organizácie na tento problém už oficiálne upozornili Európsku komisiu a sieť štátnych orgánov (CPC network), ktoré by sa touto sťažnosťou mali zaoberať už v nasledujúcich dňoch. Objavil sa však nový problém s inou hernou konzolou a v USA už bola voči výrobcovi podaná hromadná žaloba.  

Za férový predaj diaľničných známok
Dostali ste pokutu za diaľničnú známku? Reklamovali ste niektorú službu Národnej diaľničnej spoločnosti alebo ste ako spotrebiteľ zažili pri použití diaľnice iný problém?

Napíšte nám o tom na info@sospotrebitelov.sk.

V roku 2020 sa nám v prospech spotrebiteľov podarilo vymôcť vyše 77 000 eur. Bez súdov a komplikovanej administratívy. Poskytujeme bezplatné poradenstvo, pomáhame zraniteľným. Ak sme vám naša práca páči, podporte nás, prosím, 2%. Viac info TU.

#Zaujímavé čítanie

Telekomunikačné zmluvy: viazanosť, výpoveď, skryté pokuty

U teleoperátorov sa môžete stretnúť s niekoľkými formami zmlúv, ktoré sa môžu vzájomne kombinovať. Pripravili sme krátky text, ktorý vám pomôže vniesť trochu svetla do tejto džungle zmlúv a ich obchodných podmienok.

Čítajte viac na tomto linku

#Užitočné rady

Aká veľké porcie raňajkových cereálií si doma servírujete?
Konzumujete cereálie na raňajky alebo skôr na desiatu? Jedávajú ich aj najmladší členovia vašej rodiny? Aké veľké porcie si naservírujete do misky predtým, ako ich zalejete mliekom alebo jogurtom? Ako pri tom postupovať správne si môžete prečítať TU.

Triky ako jednoducho ušetriť energiu v domácnosti

Zima sa ešte zďaleka nekončí a mnohí z nás kúrenie v domácnosti zvyčajne vypínajú až začiatkom leta. Ako vďaka jednoduchým a lacným opatreniam ušetriť aj keď je doma celá rodina? Viac sa dozviete na tomto linku.

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE
Chcete sa dozvedieť viac o našej práci?

STAŇTE SA NAŠIM FANÚŠIKOM TU

alebo

SA PRIHLÁSTE NA ODBER NÁŠHO NEWSFILTRA TU

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad