fbpx
Milí čitatelia,

u nás v Tatrách konečne zliezol sneh, ktorý ešte aj v máji ochladzuje podhorie a prišiel čas na lesné prechádzky. Pred pár týždňami k nám do rodiny pribudla 8-ročná čokoládová labradorka, ktorá je veľmi pokojná a môžem s ňou vyraziť aj medzi ľudí či do kaviarne. Po rokoch spolužitia s dvoma útulkáčmi nejasného pôvodu je pokojná povaha tejto slečny veľmi príjemnou a osviežujúcou úľavou. Teodor a Baku nenechali na pokoji psy, ľudí, cyklistov či zver v okruhu kilometra. Neustále bolo potrebné predvídať a sledovať okolie, pretože prípadným konfliktom sa kvôli nedostatočnej výchove dalo iba predísť.

Preto si veľmi užívam chvíľky, keď s voľne pobehujúcou labradorkou míňame iné psíky, deti či cyklistov. A keď vidím, že má niekto obavy – predsa len ide psa veľkosti a farby menšieho medveďa – s úsmevom poviem: „Nebojte sa, ona je úplne nekonfliktná.“

Leto je za dverami, ďalší náš newsletter vyjde až v septembri, preto vám želám príjemné dni bez negatívnych dopadov klimatickej krízy a úspešné eurovoľby. Ja budem krúžkovať euroženy, lebo veď nielen moja labradorka ma učí, že sú predsa len pokojnejšie.

Dovidenia v septembri

Petra Čakovská
podpredsedníčka Spoločnosti ochrany spotrebiteľov

#Novinky

Prekvapili vás vysoké nedoplatky za teplo?

Správcovské spoločnosti rozoslali domácnostiam vyúčtovanie nákladov za užívanie bytu za rok 2023. Mnohých majiteľov bytov zaskočili vysoké nedoplatky, a pripisujú ich novým pravidlám rozúčtovania nákladov na vykurovanie, ktoré začali platiť nedávno. Sú však tieto podnety opodstatnené? A prečo vôbec majiteľom bytov vysoké nedoplatky vznikajú? Odpovede aj praktické príklady nájdete v našom článku.

Školiaci kurz „Pripravení na spotrebiteľské právo“ pre obchodníkov

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa prináša veľké zmeny pri uplatňovaní reklamácie za chybný tovar či službu. Ak chcete mať istotu, že vo svojej firme vybavujete podnety spotrebiteľov v súlade s platnou legislatívou, prípadne chcete zlepšiť svoj vzťah so zákazníkmi a naučiť sa zvládnuť aj nepríjemné situácie, prihláste sa na náš bezplatný školiaci program Consumer Law Ready.

#BRÁŇME SA SPOLOČNE

Ako skrotiť TEMU?
Najrýchlejšie rastúca online platforma Temu berie Európu útokom a používa pri tom manipulatívne praktiky, ktoré sú podľa nedávno prijatých právnych predpisov v EÚ nezákonné. Platforma núti spotrebiteľov minúť viac ako plánovali alebo im znemožňuje zrušenie ich užívateľského konta, tým, že celý proces je príliš komplikovaný. Spotrebiteľské organizácie z Európskej siete spotrebiteľských organizácií BEUC sa rozhodli zasiahnuť a podali na čínsky internetový obchod sťažnosť.

Pozor na predražené a falošné lístky na festival či futbal
Chystáte sa na koncert, do divadla či športový zápas? Dávajte pozor od koho vstupenky kupujete. Spotrebiteľské organizácie často riešia sťažnosti spotrebiteľov na nekalé obchodné praktiky pri nákupoch vstupeniek na rôzne podujatia od online predajcov. Jedným z nich je aj spoločnosť Viagogo, ktorá sa po tlaku Európskej komisie a vnútroštátnych orgánov na ochranu spotrebiteľov zaviazala polepšiť.

#Dobre vedieť

Ponuka práce pre advokátov a mediátorov

Hľadáme spolupracovníkov z radov advokátov a mediátorov. Zaujíma vás problematika ochrany práv spotrebiteľov? Ste flexibilný, máte analytické myslenie a komunikačné zručnosti a uprednostňujete spolupracujúci prístup pri riešení právnych sporov? Informácie ako nás kontaktovať nájdete v našom článku. Pohovory so záujemcami sú plánované na november 2024.

#Zajímavé videá

Chystáte sa na koncert či športový zápas? Buďte ostražití

V lete rastie záujem o rôzne koncerty, divadelné festivaly alebo športové podujatia. Pozor však na kúpu predražených alebo falošných lístkov! Odporúčame vstupenky kupovať len od autorizovaných online predajcov, predajcov určených organizátorom podujatia alebo priamo od organizátora. V opačnom prípade riskujete, že vás na podujatie vôbec nepustia alebo bude vaše miesto predané aj niekomu inému.

#Spotrebitelia na teba spoliehajú,
Európa…

Voľby do Euro parlamentu očami spotrebiteľov
Eurovoľby sú za dverami a na Slovensku nekomunikujeme dostatočne zreteľne výhody a možnosti, ktoré nám členstvo v EÚ prináša. Že ste sa ešte nerozhodli, či a koho podporiť vo voľbách do Európskeho parlamentu? Sledujte náš Spotrebiteľský Eurokompas a vyberte z kandidátok osobnosti, ktoré v Bruseli budú chrániť aj vaše spotrebiteľské práva.

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE

Chcete sa dozvedieť viac o našej práci?

STAŇTE SA NAŠIM FANÚŠIKOM

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NÁŠHO SPOTREBITEĽSKÉHO NEWSFILTRA

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad