fbpx
Milí spotrebitelia,

EÚ sa v princípe dohodla na zavedení vakcinačných pasov. Budú digitálne a nie od Googlu či Applu.

Tento online nástroj má slúžiť spotrebiteľom ako potvrdenie, že sú proti Covid-19 už očkovaní alebo majú pri cestovaní negatívny test. Hoci spotrebiteľské združenia vítajú návrh zavedenia vakcinačného pasu, ktorý im pomôže cestovať slobodne v rámci EÚ, zároveň sa obávajú, ako bude v praxi použitý, pretože viaceré členské krajiny rokujú o vytvorení cestovateľských bublín so samostatnými pravidlami pre vstup.

Spotrebitelia tiež potrebujú jasné a včasné informácie o kritériách získania certifikátu alebo testovania, ktoré tá ktorá krajina EÚ požaduje pri vstupe na svoje územie.

Marec je mesiac, kedy oslavujeme Svetový deň spotrebiteľských práv (15.3.), od 1. marca sú v obchodoch nové energetické štítky pre päť kategórií domácich spotrebičov a poslanci NRSR sa stále nedohodli ako a kedy dostaneme pokutu za jazdu po diaľnici bez známky.

Pozrite si videá našich kolegov z Nórska a Dánska a tohtoročný marec môže byť aj mesiacom, kedy sa v digitálnom svete začnete správať inak. Obozretnejšie…

Príjemné čítanie a krásnu Veľkú noc želá

Petra Čakovská,
podpredsedníčka združenia

#Novinky

V pokutách za jazdu po diaľnici bez známky aj naďalej panuje chaos

Zákon o diaľničnej známke by mal prejsť riadnym legislatívnym procesom a okrem skrátenia lehôt na udelenie pokút sa zamerať aj na zavedenie rovnakého metra pri ukladaní sankcií naprieč Slovenskom.

Čítajte viac na tomto linku

#BRÁŇME SA SPOLOČNE

Zmena tarify môže znížiť váš účet za elektrinu

Vybrané tarify domácností Východoslovenskej a Stredoslovenskej distribučnej môžu vďaka novému systému platiť nižšie distribučné poplatky za elektrinu. Je však potrebné skontrolovať, či máte istič s kapacitou zodpovedajúcou reálnej potrebe vašej domácnosti. Ako si vybrať správny istič a ušetriť zmenou tarify si prečítajte na tomto linku.

#Zaujímavé videá

Google vás špehuje

Čo v skutočnosti o vás vedia online platformy? Pozrite si video nórskej spotrebiteľskej organizácie Forbrukerrådet.

Video na tomto linku

Digitálny svet. Na čo si dať pozor?

V digitálnom svete o sebe bez reptania často prezradíme množstvo informácií, ktoré by sme v kamennom obchode nikdy neposkytli. Pozrite si video dánskej spotrebiteľskej organizácie Forbrugerrådet Tæn.

Video na tomto linku

#Užitočné rady

Ako sa brániť pri nespravodlivých zrážkach zo mzdy?

Prekvapil vás zamestnávateľ zrážkami zo mzdy? Máte pochybnosti o správnosti tohto postupu, a neviete ako sa brániť?

Tu nájdete možnosti ako postupovať…

Jasnejšie energetické štítky pre spotrebiteľov

Od 1. marca 2021 nájdeme na predávaných chladničkách, televízoroch, umývačkách a práčkach jasnejšie energetické štítky, rovnaké v rámci celej EÚ. Spotrebiteľom by mali pomôcť porozumieť, koľko energie ich domáce spotrebiče reálne skonzumujú. Triedy A+, A++ and A+++ už na štítkoch nebudú a nahradila ich pôvodná škála od A po G.
Prečítajte si viac na tomto linku

Svetový deň spotrebiteľských práv – boj proti plastom

Hlavnou témou tohtoročného Svetového dňa spotrebiteľských práv bol boj proti znečisťovaniu plastami, pretože spotreba a výroba, najmä plastov na jedno použitie, je ďalej neudržateľná. Ak nedôjde k zásadným zmenám, do roku 2040 sa objem plastového odpadu vo svetových oceánoch strojnásobí. Ak vás táto problematika zaujíma, čítajte viac na tomto linku.

#Pozvánky

Online kurzy: Pripravení na spotrebiteľské právo

Bezplatné školenia pre obchodníkov, poradcov a zástupcov rôznych inštitúcií. Ako úspešne riešiť spotrebiteľské sťažnosti? Chcete mať prehľad o kľúčovej spotrebiteľskej legislatíve v EÚ a na Slovensku? Vyberte si termín (15.3., 29.3., 13.-14.5.2021) a napíšte na info@sospotrebitelov.sk.

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE

Chcete sa dozvedieť viac o našej práci?

STAŇTE SA NAŠIM FANÚŠIKOM TU

alebo

SA PRIHLÁSTE NA ODBER NÁŠHO NEWSFILTRA TU

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad