fbpx

Sviatočné obdobie môže byť stresujúce nielen fyzicky, ale aj finančne. V duchu Vianoc máme tendenciu nakupovať impulzívne a míňať nad náš rozpočet. Prečítajte si ako postupovať, ak je váš rozpočet nízky.

Väčšina nákupov počas Vianoc je založená na našich emóciách, nie na skutočnej potrebe. Preto hoci sú oslavy súčasťou jedinečnej vianočnej tradície, je dôležité rozumieť aj potrebe šetrenia a rozpočtovania.

Urobte si zoznam ľudí, ktorým plánujete dať vianočné darčeky

Vianočné sviatky sú obdobím rozdávania, ale to neznamená, že by ste mali kupovať darčeky z povinnosti. Obdarovať len ľudí, ktorí sú na vašom zozname, je to najdôležitejšie, čo musíte urobiť, keď zvažujete nákup darčeky za obmedzený rozpočet.

Nemusíte kupovať darček každému, kto obdaruje vás, v snahe oplatiť mu jeho štedrosť. Väčšinou stačí premyslené poďakovanie alebo e-mail s vyjadrením vďaky.

Kúpte si pár nízko rozpočtových darčekov na použitie do zásoby ako sú sviečky, voňavé čaje, čokoláda či vianočné ozdoby. Pamätajte, že tradíciou vianočných darčekov je prejaviť uznanie a lásku, nie urobiť dojem.

Stanovte si limit výdavkov

Urobte si rozpočet. Jasne si definujte, koľko si môžete dovoliť minúť na darčeky, a túto sumu vydeľte počtom ľudí, ktorí sa dostali na váš zoznam želaní. Získate tak odhadom sumu, ktorú môžete minúť.

Limit výdavkov by sa nemal len predpokladať, stanovte si ho na základe výšky vašich príjmov a iných výdavkov.

Stanovenie limitu výdavkov na darčeky je nevyhnutné, ak sa chystáte využiť naše tipy na nákup vianočných darčekov s obmedzeným rozpočtom.

Začnite nakupovať skoro

Tajomstvom, ako nakúpiť vianočné darčeky za málo peňazí, je nakupovať skôr. Nie je nič zlé na tom, ak sa na príležitosti pripravujeme v dostatočnom časovom predstihu, tak prečo nezvážiť to isté aj na Vianoce?

Máte príležitosť získať dobré ponuky, a viac času na prezeranie darčekov a porovnávanie rôznych cien a značiek predtým, než si vyberiete tú, ktorá vyhovuje vášmu rozpočtu.

S dostatočným časovým predstihom nie ste pod tlakom nakupovať darčeky v panike. Namiesto toho máte o vhodných nápadoch čas premýšľať a môžete ich získať za rozumne nižšiu cenu, pretože hordy sviatočných nakupujúcich sa s nákupmi darčekov neponáhľajú.

Nakupujte vo veľkom

Nákup vo veľkom je ďalší fantastický spôsob, ako nakúpiť vianočné darčeky s nízkym rozpočtom. Hromadné nakupovanie má niekoľko výhod, z ktorých najdôležitejšia je nákladová efektívnosť. Získate viac položiek za zníženú cenu vďaka zľavám.

Hromadný nákup vám tiež ušetrí čas a energiu. Môžete mať dokonca šťastie, a tovar vám bezplatne doručia až k dverám ako benefit pre špeciálnych zákazníkov. Ak ste pred Vianocami pracovne alebo inak zaneprázdnený, online hromadné nakupovanie je plán, ktorý by ste mali zvážiť.

Pozor na Black Friday a iné výpredaje

Čierny piatok je často považovaný za najväčší nákupný deň/týždeň v roku. Táto tradícia vznikla v USA a odtiaľ sa rozšírila aj do iných častí sveta. Predajcovia a značky túto skutočnosť často využívajú, a existuje množstvo reklám a marketingových stratégií, ktorými sa nás snažia prilákať.

Aby ste sa impulzívnym nákupom a zbytočným výdavkom vyhli, potrebujete plán. Napriek veľkým zľavám by ste sa mali držať svojho rozpočtu, a nekupovať veci, ktoré nepotrebujete.

Náš tip: 10 užitočných rád ako zvládnuť BlackFriday

Dajte prednosť vlastnej výrobe

Ak chcete byť pri svojich nákupných plánoch múdri, prečo nezvážiť vlastnoručne vyrobené darčeky? Nemusíte sa stresovať hľadaním, ani siahnuť hlboko do vrecka svojich úspor.

Vlastnoručne vyrobené darčeky sú lacnejšie, majú osobnejší nádych a sú vyrábané s láskou. Kde sa inšpirovať? Internet poskytuje nekonečné množstvo nápadov, z ktorých si určite vyberiete. Napríklad šály, koše, vonné sviečky, kalendáre či vianočné ozdoby. Skvelým darčekom sú aj doma upečené vianočné koláče a sladkosti.

Podporujte menej známe značky

Pri nákupe vianočných darčekov pre svojich blízkych nemusíte siahať po veľkých značkách. Nákupom od menších značiek sa darčekový predmet v žiadnom prípade nezhoršuje. Spoločnosť sa namiesto marketingu možno viac zameriava na kvalitu.

Neprekračujte svoje finančné možnosti, urobte si prieskum a hľadajte kvalitné darčeky za znížené ceny.

Uprednostňujte položky v zozname želaní

Zoraďte si vianočné priania podľa dôležitosti, najmä darčeky pre deti a mladých dospelých, ktorí ešte nemajú žiadny príjem.

Namiesto nákupu bicyklov alebo herných konzol by sa na váš nákupný zoznam mali dostať nové tenisky a iné potrebné veci. Držte sa základných vecí, ktoré budú využiteľné, nenakupujte len pre potešenie.

Vyčiarknite položky, ktoré považujete za príliš drahé!

Nezabúdajte, že život nie je rozprávka, a aj keď sú Vianoce, nie všetky priania sa musia splniť. Nechajte si niektoré pre staré či krstné mamy, víly a iné bytosti.

Vytvorte si nákupný zoznam

Pri plánovaní Vianoc je nevyhnutné robiť si nákupné zoznamy, aby ste mali o svojich nákupoch prehľad. Napíšte si zoznam vecí, ktoré chcete kúpiť. Poraďte sa so svojimi rodinnými príslušníkmi a pridajte ich návrhy do zoznamu.

Dôležité položky dajte na vrch zoznamu, a položky si rozdeľte do kategórií ako nápoje, ozdoby, potreby na pečenie a podobne.

Nákupný zoznam je výborný spôsob ako sa zorganizovať a pripraviť na vianočné hodovanie. Pridanie zoznamu darčekov do všeobecného nákupného zoznamu vám pomôže získať predstavu o celkovej sume, a budete presne vedieť, čo si môžete dovoliť.

Náš tip: Ako ušetriť pri nákupoch vianočných potravín 

Nakupujte z druhej ruky

Často jedinečné darčeky môžete získať aj z druhej ruky. Kamenné či online second handy sú výborným spôsobom ako ušetriť za darčeky.

Hľadajte darčeky aj v miestnych charitatívnych obchodoch či chránených dielňach, alebo si pozrite ponuku z batožinového priestoru. Že ste o tejto forme ešte nepočuli? Informujte sa o tejto možnosti na miestnom medzinárodnom letisku.

Peniaze na vianočné darčeky môžete získať aj predajom svojich vlastných vecí, ktoré už nepotrebujete.

Použite nákupné kupóny

Nákupné kupóny sú dobrým spôsobom ako ušetriť peniaze, a zároveň získať produkty nad rámec svojho rozpočtu za relatívne nižšie ceny.

Ale pozor! Nedovoľte, aby vás tieto poukážky alebo prísľub zliav zlákali k nákupu položiek, ktoré nie sú na vašom nákupnom zozname alebo zozname darčekov. Držte sa plánu!

Ilustračné foto: www.freepic.com

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad