fbpx
Milí spotrebitelia, vážení čitatelia,

v roku 2020 približne 8 % obyvateľov EÚ (cca 35 miliónov ľudí) uviedlo, že nie sú schopní udržať si doma primerane teplo a 6,3 % (cca 28 miliónov) malo nedoplatky na účtoch za komunálne služby, vrátane účtov za energie. Je pravdepodobné, že v posledných dvoch rokoch vplyv pandémie, prudký nárast cien energií, ruská invázia na Ukrajine a z toho vyplývajúce zvýšené životné náklady túto situáciu ešte zhoršili. Na Slovensku Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v novembri 2022 prepočítal, že v energetickej chudobe sa môže ocitnúť 24 percent, čo je približne 432 tisíc domácností.

Energetická chudoba sa chápe ako situácia, keď domácnosť nemá prístup k základným energetickým službám za prijateľnú cenu, aby si zabezpečila energiu potrebnú na dôstojný život a plnohodnotné zapojenie do spoločnosti. Ide o viacrozmerný problém, a definovať, koho môžeme považovať za energeticky chudobného nie je jednoduché. Neexistuje totiž jeden typ alebo dôvod energetickej chudoby. Jej povaha závisí od kontextu, v ktorom sa vyskytuje.

Energetickú chudobu nemožno odmerať jedným ukazovateľom, je potrebné zohľadniť viaceré príčinné faktory, vrátane osobných, regionálnych, ekonomických a sociálnych špecifík, klimatické rozdiely, typ obydlia, dostupné vykurovacie/chladiace zariadenie, pohlavie, vek, zdravotný stav alebo zloženie domácnosti.

Ohrozuje oveľa viac ženy ako mužov. Ženy s nízkym príjmom sú častejšie hlavami domácností, buď v neúplných rodinách alebo vzhľadom na dĺžku života žijú v dôchodkovom veku samy.

Ženy majú iné potreby energie a iné vzorce spotreby ako muži. U žien ovplyvňujú spotrebu energie faktory ako rodinný stav, zamestnanie a viac svojho osobného času trávia aj neplatenou opatrovateľskou prácou, ktorá si vyžaduje časté používanie spotrebičov. Ženy v domácnostiach s nižšími príjmami častejšie používajú staré spotrebiče, ktoré môžu mať veľmi vysokú spotrebu. Ženy sa tiež považujú za citlivejšie na teplotu okolia ako muži. Ich energetické potreby sú preto pravdepodobne vyššie.

Významným faktorom pri zvládaní stresu z tepla a chladu je aj vek, obzvlášť zraniteľné sú malé deti a starší ľudia. Energetická chudoba veľmi negatívne vplýva na zdravie a komfort obyvateľov takejto domácnosti. Nízka teplota v interiéri,  nedostatočné osvetlenie, prievan či plesne môžu viesť k ochoreniam dýchacích ciest, kože či kardiovaskulárnym a vývojovým poruchám. Problémy so zdravím či psychikou sa odrazia na absenciách v škole alebo v práci. Vysoké vnútorné teploty zasa môžu spôsobiť úpal alebo smrť, pri starých pieckach hrozí riziko popálenín, požiaru či zadusenia. No energetická chudoba je prepojená aj so zmenou klímy, pretože energeticky chudobní si nemôžu dovoliť nízko-emisné vykurovanie a často energiou plytvajú.

Krajiny sa snažia v čo najväčšej možnej miere, čo najskôr nahradiť fosílne palivá v priemysle i domácnostiach, no prechod na obnoviteľné zdroje pre energeticky chudobné domácnosti nie je jednoduchý. Počiatočné investičné náklady sú vysoké, stále existuje množstvo administratívnych prekážok a chýbajú predvídateľné systémové riešenia. Nie všetky obnoviteľné zdroje sú navyše rovnako efektívne a množstvo spotrebiteľov si nevie vybrať vhodnú technológiu, aby dlhodobo minimalizovali záťaž na životné prostredie a zároveň boli imúnni voči nestálym cenám energií na trhu.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví koncom roka 2022 predstavil Koncepciu na ochranu zraniteľných odberateľov energie, ktorej súčasťou je aj definícia energetickej chudoby a opatrenia, ktoré si vyžadujú spoluprácu viacerých ministerstiev. Koncepciu musí ešte schváliť NRSR.

Jediný štátny program na obnovu domov pre znevýhodnené domácnosti, ktorý im pokryl 95 % nákladov rekonštrukcie, bol zastavený. Podmienky na získanie dotácie pre znevýhodnených totiž boli také prísne, že o príspevok požiadalo len asi 260 ľudí. Šancu žiadať príspevok pritom vôbec nedostali ťažko zdravotne postihnutí, jedno-rodičovské rodiny či naopak seniori na vidieku.

Nízkopríjmové domácnosti pritom ako soľ potrebujú dotácie, ktoré dostanú pred procesom rekonštrukcie či inštalácie, vo výške 100% pokrytia oprávnených výdavkov na rýchlo realizovateľné a jednoduché opatrenia, a za splnenia jednoduchých podmienok. No Slovensko potreby týchto ľudí prehliada a energeticky chudobní sú z procesu zelenej transformácie nateraz úplne vynechaní…

Hoci to nie sú pozitívne správy pre nízkopríjmové domácnosti, zima bola vo väčšine regiónov mierna a jar klope na dvere. Naši zákonodarcovia tak opäť získali čas tento problém do nasledujúcej zimy vyriešiť.

Príjemné čítanie a veľa slnečných dní želá

Petra Čakovská
podpredsedíčka S.O.S. Poprad

#Novinky
V roku 2022 sme spotrebiteľom zachránili prostriedky v hodnote 111 758 eur
Bezplatné poradenstvo spotrebiteľom poskytujeme už od roku 2011 a v našich spotrebiteľských poradniach sme v roku 2022 prijali 429 podnetov. Aké najčastejšie problémy trápia slovenských spotrebiteľov?
Štát zabudol na bytové domy, ktorým ceny tepla narástli už v roku 2022
Kompetentných sme upozornili na veľkú skupinu domácností v bytových domoch, kde dochádza k vážnemu ekonomickému znevýhodneniu voči ostatným spotrebiteľom energií.
Týka sa to aj vás?
Kolektívny nákup tepelných čerpadiel s inštaláciou pre slovenské domácnosti
V máji pripravujeme ďalší skupinový nákup. Dodávatelia tepelných čerpadiel vzduch-voda sa môžu zapojiť, ak ponúknu otestované zariadenia za zvýhodnenú cenu.
#BRÁŇME SA SPOLOČNE
Venujte svoje 2 % ochrane spotrebiteľa
Sme spotrebiteľské združenie, a ak sme vám pomohli s obhajobou vašich práv, prosím, podporte nás svojimi 2%. Bezodplatne pomáhame spotrebiteľom a ich problémy prenášame do národnej aj EÚ legislatívy.Ako postupovať nájdete tu.
Odborné sympózium o alternatívnom riešení sporov (ARS)
Dvojdňového odborného sympózia sa v Prešove zúčastnilo 35 odborníkov z rôznych oblastí spotrebiteľského práva. Hlavnou témou bolo zlepšenie súčasného systému, aby z neho bol naozaj účinný nástroj ochrany spotrebiteľov na Slovensku.Viac o podujatí si prečítate tu.
https://www.urso.gov.sk/pilotny-newsletter-spravodaj-urso-ombudsmana/?fbclid=IwAR2uyto6K0LWho-Xj0ov2YX-pGdJo0ggVdjQD7mmcUlrP5y1mW8M8OQmPlI

Spravodaj ÚRSO Ombudsmana
Pri príležitosti Svetového dňa spotrebiteľských práv Úrad pre reguláciu sieťových odvetví oznámil vydávanie nového mesačného emailového newslettera – Spravodaj ÚRSO Ombudsman, ktorým chce pravidelne informovať o novinkách zo svojej „dielne.

Prihlásiť na odber a môžete tu.

#Dobre vedieť
Špinavá pravda o pracích prostriedkoch
Ryby dusiace sa fosfátmi, ohrozená zver a znečistená príroda. Ste pripravení nechať sa šokovať špinavou pravdou o vašom pracom prostriedku? Čo môžete urobiť, aby ste viac chránili prírodu i samých seba?Viac sa dočítate tu.
Šetrime energie
Naše zásoby energetických zdrojov sú obmedzené a energia je drahá, preto by si každý z nás mal doma overiť, kde a ako môže aktívne energiu ušetriť. Nesprávne návyky nám spotrebu navyšujú o 30 až 40%.Ako povedať „áno“ úsporám nájdete v našom článku.
„Žltá karta“ pre WhatsApp a sklamanie pre spotrebiteľov
Výsledkom vyšetrovania aplikácie Meta na odosielanie správ WhatsApp na základe sťažnosti spotrebiteľských organizácií je len záväzok spoločnosti, že sa v budúcnosti polepší. Táto informácia je pre spotrebiteľov sklamaním.Prečo neponúka riešenie tisíckam používateľov sa dozviete tu.
#Zaujímavé videá
Čo by malo byť na etikete nápojov? 
Vedeli ste, že z etikety zistíte, čo je vo vašej pomarančovej šťave, ale napríklad o whisky sa nič nedozviete? EÚ v súčasnosti zvažuje ukončenie tohto špeciálneho zaobchádzania s alkoholom, výrobcovia liehovín presadzujú online informovanie alebo QR kódy.Aká je realita?

Vínne etikety
Čo Vás pri kúpe vína zaujíma viac? Príbeh vinárskej rodiny alebo informácie o zložení či nutričných hodnotách? Nech sa na elegantnú etiketu pozeráte z ktorejkoľvek strany, pravdepodobne tam informácie o zložení nenájdete. Aké komplikované je zistiť, čo sa nachádza vo vašom víne?Odpoveď nájdete v tomto videu.

Sú pivovarníci férovejší? 
A čo sa dozviete z etikety piva? Budete mať viac šťastia pri hľadaní ingrediencií a nutričných hodnôt na tomto obľúbenom moku? Odpoveď je – áno – pretože čoraz viac výrobcov piva na svojich etiketách ukazuje zloženie i nutričné informácie o svojich produktoch.

Palec hore, je to krok správnym smerom.

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE

Chcete sa dozvedieť viac o našej práci?

STAŇTE SA NAŠIM FANÚŠIKOM TU

alebo

SA PRIHLÁSTE NA ODBER NÁŠHO NEWSFILTRA TU

S pozdravom,

Logo

Petra Čakovská

🏠 Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S) Poprad
🏢 Námestie sv. Egídia 95, 058 01 Poprad

www.sospotrebitelov.sk facebook icon  twitter icon  youtube icon linkedin icon
Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad