fbpx

Milí spotrebitelia, vážení čitatelia,

možno aj vás v posledných mesiacoch telefonicky kontaktoval dodávateľ elektriny či plynu, aby ste si za mesačný príplatok “objednali” sadenie stromčekov či energiu z “obnoviteľných” zdrojov. Ak sa v telefóne stretnete s nasledujúcimi tvrdeniami, zbystrite pozornosť a kontaktuje nás alebo Energetického ÚRSO Ombudsmana, pretože môže ísť o nekalú praktiku či greenwashing.

…Vaše odberné miesto zaradili do produktu XY a to znamená, že vo vašom mene vysadia x stromčekov ročne, za x Eur mesačne, v chránených oblastiach, a zároveň za vás nakúpia čistú energiu z obnoviteľných zdrojov…

…Vzhľadom na medializované informácie o zvyšovaní cien energií na Slovensku vám spoločnosť zabezpečí elektrinu do domácnosti zo slovenských zdrojov, hlavne z vodných elektrárni a prípadne biomasy…

…Už od budúceho mesiaca budete poberať energiu z obnoviteľného zdroja – voda, ktorá bude adresne priradená k vášmu miestu spotreby. To znamená, že koľko miniete, toľko sa pre vás aj nakúpi, ale už zo zelených elektrárni, a tým pádom každú jednu domácnosť kryjú elektrinou, ktorá je bez zaťaženia životného prostredia…

…Vy už teraz odoberáte x % energie z obnoviteľných zdrojov, a tých x % máte iný mix elektriny. Takže táto energia je pre vás na tri mesiace za symbolickú cenu, a tá suma sa už ďalej nenavyšuje, pretože je to paušálny poplatok, ktorý je stále rovnaký. Táto služba je tiež neviazaná a dĺžku trvania si určuje každý klient sám. Takže od budúceho mesiaca aj pre vás zabezpečia energiu, ktorou vedia stabilizovať cenu za elektrinu…

…No vy v podstate ani žiadne zmeny nerobíte, lebo vám sa v nijakom prípade nezasahuje do zmluvy, ktorú už u nich máte. Vy stále budete od nich poberať elektrinu ako poberáte, len s tým rozdielom, že to budete mať bez toho zaťaženia životného prostredia a s tým, že vám do budúcna budú môcť pomôcť s cenami. „Takže od budúceho mesiaca to takto nastavíme aj vám, dobre?“

…A ešte – ten symbolický mesačný poplatok vám nastavili práve preto, aby si túto službu mohol naozaj dovoliť každý, pretože v dnešnej dobe 2, 4 či 7 eur ani nevieme, kde minieme. A takto to ide na správnu vec, ide to na životné prostredie, a hlavne do budúcna tým pomôžete sami sebe. „Je správne prejsť na túto elektrinu z tých obnoviteľných zdrojov, viete?“

Čo vám však energetickí teleoperátori nepovedia je, že za elektrinu z obnoviteľných zdrojov už všetky slovenské domácnosti platia aj bez toho, aby si priplatili za extra produkt. Tarifu so skratkou TPS má totiž každý už zahrnutú vo svojom účte za elektrinu.

Ako by ste teda, ako zorientovaný spotrebiteľ, mali na takéto „ponuky“ odpovedať?

„Mám pocit, že mi chcete predať niečo, čo nechcem. Nechcem s ničím súhlasiť, lebo to je ako keby som podpísal zmluvu. Mám pocit, že ide o nekalú praktiku. Neinformovali ste ma dostatočne, že čo mi vlastne ponúkate, že je to nejaký iný alebo nový produkt, a rozumiem, že skúšate predať zelenú elektrinu. Ale ja s tým nie som stotožnený a nechcem robiť žiadne zmeny. Chcem odberať elektrinu tak ako doteraz. Ďakujem za gesto, ale keď je to len tých pár eur mesačne, môžete to zaplatiť vy a budovať si tak imidž značky so 100 % zabezpečením zelenej elektriny.“

Príjemný advent praje

Petra Čakovská, podpredsedníčka S.O.S.

#Novinky

Nový systém výpočtu ceny tepla v bytových domoch je spravodlivejší
Začala nová vykurovacia sezóna a po prvýkrát sa v bytovkách použije nový výpočet. Mal by byť výhodnejší pre domácnosti s vyššou spotrebou, krajné či rohové byty a byty, ktoré nedobrovoľne vykurujú aj susedov, ktorí majú svoje radiátory účelovo vypnuté. Ako sa menia pravidlá rozpočítavania nákladov za teplo od 1.1.2023 si prečítajte tu.

 

10 užitočných rád ako zvládnuť Black Friday a iné výpredaje
Veľké zľavy sú často len spôsobom ako nás primäť k neuváženým nákupom alebo spropagovať priemerné produkty. A ceny sú často znížené len naoko. Využite zľavy na nákup kvalitného produktu, ktorý skutočne potrebujete. Ak týmto akciám nedokážete odolať alebo hľadáte konkrétny tovar, inšpirujte sa našimi radami, a sklamaniu z unáhleného nákupu predídete.

Už aj na Slovensku sa o prebytočnú elektrinu môžete podeliť so susedmi
Dobrá správa pre slovenský trh s elektrinou –  aktívni odberatelia elektriny z radov spotrebiteľov majú nové možnosti. Spotrebitelia, ktorí si sami vyrábajú elektrinu z obnoviteľných zdrojov, konečne môžu prebytočnú elektrinu poskytnúť napríklad svojim susedom alebo ju spotrebovať na svojej chate či v inej nehnuteľnosti.

#BRÁŇME SA SPOLOČNE

Sú plastové fľaše na nápoje naozaj „100 % recyklovateľné“?
Priemerný európsky spotrebiteľ vypije približne 118 litrov balenej vody ročne a 97 % tejto vody sa balí do plastových fliaš. Ide pritom o jeden z hlavných zdrojov plastového znečistenia. Výrobcovia nápojov často používajú tvrdenia o recyklovateľnosti, ktoré sú však nepresné alebo nedostatočne podložené. Spotrebiteľské organizácie preto na nich podali celoeurópsku sťažnosť za greenwashing.

Ako znížiť spotrebu tepla v panelákovom byte?
Začala vykurovacia sezóna. Väčšina bytových domov na Slovensku je pripojená na centrálny zdroj tepla, teda centrálnu kotolňu, a platby za teplo na vykurovanie a prípravu teplej vody u nich tvoria zvyčajne viac ako tretinu, niekedy až polovicu celkových nákladov na energie. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov a rád ako optimalizovať a efektívne využívať teplo v bytových domoch počas nasledujúcich zimných mesiacov .

Cez systém ARS budete môcť riešiť aj problémy s energiami, mobilnými operátormi, roamingom či geoblockingom
Systém alternatívneho riešenia sporov dáva spotrebiteľom a obchodníkom možnosť riešiť svoje spory jednoducho, rýchlo a bezplatne. Napriek očakávaniam spotrebiteľských organizácií však návrh Komisie stále nepočíta s povinnou účasťou obchodníkov v postupoch ARS. Pozitívom však je, že obchodníci by po novom museli odpovedať do 20 dní, odkedy ich subjekt ARS kontaktuje. Viac v článku tu.

#Dobre vedieť

Pozor na chemikálie v produktoch každodennej spotreby 
Nezávislé testy európskych spotrebiteľských organizácií odhalili, že produkty, ktoré každodenne používame, sú doslova zaplavené škodlivými chemikáliami. A hoci povedomie o tejto téme rastie, súčasná regulácia platná v EÚ všetky potenciálne riziká zatiaľ nerieši. Aké preventívne opatrenia je potrebné zaviesť na zamedzenie používania týchto zdraviu škodlivých látok si prečítajte v našom článku.

Analýza produktov z čínskeho e-shopu Temu odhalila nízku kvalitu a bezpečnosť
Talianská spotrebiteľská organizácia AltroConsumo si „posvietila“ na tento rýchlo rastúci internetový obchod, aby spotrebiteľom ukázala, aké bezpečné sú na nej predávané produkty. Kúpili potenciálne najproblémovejšie produkty ako hračky, prilby na elektrické kolobežky a kozmetické výrobky. Analýza dokázala, že nízka kvalita zďaleka nie je ich jediný problém. V našom článku sa dozviete, prečo sa oplatí byť ostražitý.

Aktívny spotrebiteľ energií
Energetický trh prechádza rýchlou transformáciou a nové pravidlá môžu byť pre niektoré skupiny spotrebiteľov zložité či mätúce. Aby sme im pomohli sa v nich lepšie orientovať, zorganizovali sme pre nich už 10 vzdelávacích workshopov „Ako doma šetriť energiu a peniaze“. Hlavným cieľom týchto aktivít je naučiť spotrebiteľov efektívne používať domáce spotrebiče a rozumieť faktúram za energie.

#Zaujímavé videá

 

Pozor na silné, no zavádzajúce eko posolstvá 
Aby sme plastovú fľašu mohli označiť za 100% recyklovateľnú, musí splniť niekoľko kritérií ako dostupnosť infraštruktúry na zber materiálu, efektívnosť procesu triedenia či vhodné recyklačné procesy. Miera recyklácie PET fliaš na nápoje v EÚ sa odhaduje len na 55 % a šanca, že sa fľaša opäť stane fľašou je len asi 30 %. Na etiketách balených vôd sa napriek tomu často uvádzajú rôzne tvrdenia a logá, ktoré majú vzbudiť falošný pocit, že plastové fľaše majú pozitívny vplyv na životné prostredie.

 

Ako zvládnúť Black Friday?
Obdobie, keď sa internetové obchody predháňajú v ponuke zliav, vo veľkom obľubujú aj podvodníci. Ak sa vám ponuka zdá príliš dobrá, aby bola pravdivá, buďte ešte opatrnejší. Odkaz v reklame alebo e-maile na Black Friday môže viesť na falošný web, ktorý vytvorili IT zločinci. Ak zadáte platobné údaje, môžu ich zneužiť. Venujte vždy zvýšenú pozornosť mailovej adrese odosielateľa a vopred zistite, kam adresa URL v reklame skutočne smeruje. Ďalšie jednoduché a osvedčené tipy v našom videu.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad