fbpx
Milí spotrebitelia, vážení čitatelia,

mnohí s obavami sledujeme ako zo stromov začína opadávať lístie a ceny energií či napríklad palivového dreva rastú do ešte pred pár mesiacmi nepredstaviteľných výšok. Naše aktivity sa teda logicky zameriavajú na poradenstvo domácnostiam ako optimalizovať svoju spotrebu, znížiť účty za energie a pripraviť sa na zimu. Ak uvažujete o fotovoltike, zvážte možnosť prihlásiť sa do nášho kolektívneho nákupu. Ak plánujete zateplenie či výmenu okien, prečítajte si ako sa uchádzať o štátnu podporu z programu Obnov dom. A ak hľadáte možnosti ako ušetriť správnym používaním elektrospotrebičov, pozrite sa ako na to v jednom z našich článkov alebo videí.

Plány Európskej komisie v súvislosti s energetickou krízou sú povzbudivé, podporiť spotrebiteľov v núdzi však teraz musia najmä národné vlády. Vzhľadom na to, že ceny energií dosahujú rekordné hodnoty, sme v spolupráci s partnerskými zahraničnými spotrebiteľskými organizáciami pripravili aj tri odporúčania pre Vládu SR, ktoré im poskytnú ochranu počas energetickej krízy:

1. Je potrebné urýchlene zaviesť systém finančných úľav pre domácnosti, buď vo forme poukážok, energetických šekov alebo sociálnej tarify, ktoré tým, ktorí to potrebujú, pomôžu zaplatiť účty za energie.

2. Je potrebné sprístupniť finančnú podporu pre spotrebiteľov na nákup energeticky účinných zariadení a technológií, ktoré znížia ich spotrebu energie – najmä renováciu domov, fotovoltiku a tepelné čerpadlá. Súčasné programy Zelená domácnostiam a Obnov dom však nie sú postačujúce. Je potrebné navýšiť objem finančných prostriedkov pre domácnosti a výrazne zjednodušiť proces prideľovania tejto štátnej pomoci.

3. Spotrebitelia musia mať k dispozícii jasné informácie o tarifách za elektrinu a plyn, vrátane koncovej ceny za výrobu tepla. Informácie poskytované dodávateľmi energií by mali byť štandardizované a musia obsahovať úplnú a konečnú cenu pre spotrebiteľa/domácnosť, vrátane všetkých daní, distribúcie a všetkých poplatkov, spolu s informáciou, či sa táto cena môže v budúcnosti zmeniť.

Dočasné obmedzenie príjmov pre výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov, uhlia a jadrovej energie a požiadavka, aby spoločnosti využívajúce fosílne palivá platili solidárny príspevok, sú správne. Spoločnosti, ktoré zarobili miliardy eur aj vďaka spotrebiteľom, by teraz mali prispieť a pomôcť nám prekonať tieto ťažké časy. Vláda SR preto musí urýchlene nasmerovať tieto príjmy na ochranu spotrebiteľov a domácností pred dôsledkami tejto krízy, pretože hrozí, že milióny z nich nebudú môcť platiť svoje účty.

Už nie je čas strácať čas.

Veľa optimizmu do nasledujúcich jesenných dní praje

Petra Čakovská, podpredsedníčka S.O.S.

#Novinky
Kolektívny nákup fotovoltických panelov s inštaláciou pre slovenské domácnosti

Naše združenie pripravuje kolektívny nákup fotovoltických panelov. Zapojeným domácnostiam chceme umožniť nákup a inštaláciu kvalitného fotovoltického zariadenia na výrobu elektriny. Viac na na tomto linku a v ďalších vydaniach nášho newsfiltra.

Predstavujeme novú fotovoltickú online kalkulačku

Záujem o fotovoltiku v súčasnosti zvyšuje najmä prudký rast cien elektriny, vojna na Ukrajine i hrozba drahého plynu. Zvažujete prechod na slnečnú energiu? Vyskúšajte našu fotovoltickú kalkulačku a vyrátajte si, či sa vám to oplatí.

Celý článok na tomto linku.

Zrekonštruujte svoj dom s pomocou štátnej dotácie

SAŽP aktuálne spustila výzvu na poskytnutie finančnej podpory na obnovu starších rodinných domov v rámci štátneho programu Obnov dom. Svoje žiadosti môžete začať podávať od 17. októbra 2022.

Všetky potrebné informácie nájdete  na tomto linku.

#BRÁŇME SA SPOLOČNE
Ako ochrániť vidiecky turizmus?

Ak si chceme naďalej užívať hory, jazerá a krištáľovo čisté potoky, musíme sa o svoje životné prostredie starať. Pobyt v turistickom ubytovaní so značkou Ecolabel je jedným z jednoduchých spôsobov ako na to.

Celý článok nájdete tu.

Ďalší malí živnostníci sú Pripravení na spotrebiteľské právo

Opäť veľmi interaktívny kurz Pripravení na spotrebiteľské právo sa uskutočnil po dlhom čase prezenčne v Košiciach a zúčastnilo sa ho spolu 21 živnostníkov z oblasti poisťovníctva, IT služieb, stavebníctva, gastro sektora a mediácie.

Viac sa dozviete v článku tu.

#Dobre vedieť
Koniec mýtov o mikrovlnke

Robia potraviny rádioaktívnymi? Oberajú ich  o nutričnú hodnotu? Uvoľňujú žiarenie, ktoré spôsobuje choroby? Mýtov o mikrovlnkách je veľa, preto sa pokúsime odstrániť vaše pochybnosti.

Viac sa dočítatena tomto linku.

Wi-Fi router: mozog každej domácej siete

Domácnosti sme si naplnili malými aj veľkými zariadeniami pripojenými na internet. „Bezdrôtový“ je synonymom pre pohodlný, ale aj menej bezpečný. Viete, ako sa správne starať o svoj wifi router?. Prečítajte si niekoľko rád, aby ten váš fungoval správne.

Viac sa dočítate na tomto linku.

Viete ako správne a ekonomicky využívať klimatizáciu?

Ako sa účinne schladiť a spotrebovať pri tom čo najmenej elektriny? Ak uprednostňujete pohodlie pred peňaženkou a nechávate klimatizáciu zapnutú celý deň, výrazne tým prispievate aj ku globálnemu otepľovaniu a zmene klímy.

Viac sa dočítate na tomto linku.

#Zaujímavé videá
VIDEO – Ako usporiť pri svietení?

Na osvetlenie svojich domácností minieme v priemere po chladničke s mrazničkou najviac elektriny. Pozrite sa, prečo sa oplatí tradičné žiarovky vymeniť úspornejšie za LED-ky.

Video nájdete tu.

VIDEO – Ako usporiť pri sprchovaní?

Investujte pár desiatok eur do úsporných sprchovacích hlavíc, ktoré majú až o polovicu nižší prietok vody za minútu ako tradičné hlavice a usporíte aj stovky eur.

Video nájdete tu.

VIDEO – Ako usporiť pri splachovaní?

Moderné dvojtlačidlové WC alebo WC so vstavaným splachovaním míňajú o polovicu menej vody ako samostatne stojace s jedným tlačidlom. Pozrite sa, prečo sa oplatí do nich investovať.

Video nájdete tu.

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE

Chcete sa dozvedieť viac o našej práci?

STAŇTE SA NAŠIM FANÚŠIKOM TU

alebo

SA PRIHLÁSTE NA ODBER NÁŠHO NEWSFILTRA TU

S pozdravom,

Petra Čakovská

🏠 Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S) Poprad
🏢 Námestie sv. Egídia 95, 058 01 Poprad

www.sospotrebitelov.sk facebook icon  twitter icon  youtube icon linkedin icon
Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad